policja bez mandatu, ulicy opony

Od dzisiaj NIE DOSTANIESZ MANDATU! ZOBACZ DLACZEGO

Polska policja wciąż nie ma najlepszej opinii wśród społeczeństwa. Chyba najbardziej irytujące są łapanki, które funkcjonariusze muszą prowadzić aby wypełnić limity mandatów przewidziane przez przełożonych. Tymczasem od dziś mandatu nie dostaniemy – dlaczego?

 

Część polskich policjantów postanowiła rozpocząć protest. Chcą walczyć o wyższe wynagrodzenia, oraz o zmianę „polityki mandatowej”, jaką mają przełożeni.

 

Mundurowi na początku swej kariery zarabiają niespełna 2 tysiące złotych. Przyznają, że to zdecydowanie za mało, a dodatkowo płace odstraszają potencjalnych kandydatów. Szacuje się, że obecnie brakuje około 5 tysięcy policjantów.

 

Co do mandatów, to funkcjonariusze przyznają, że ich hurtowe wystawianie nie jest ich widzimisię. Są do tego przymuszani przez przełożonych, którzy interwencje zakończone pouczeniami uznają za niebyłe. W ten sposób policja i mandaty przez nią wystawiane stają się prawdziwą maszynką do pieniędzy dla budżetu państwa. W ubiegłym roku policjanci w Polsce wystawiali średnio ponad 9 tysięcy mandatów dziennie!

 

Związek zawodowy policjantów rozważał różne sposoby strajku. Brano pod uwagę np. strajk włoski, polegający na powolnym i bardzo skrupulatnym wypełnianiu obowiązków, np. drogowych kontroli. To jednak mocno utrudniłoby wakacyjny ruch.

 

Dlatego ostatecznie policjanci postanowili, że od 10 lipca nie będą wystawiać mandatów za wykroczenia, a jedynie stosować pouczenia. Nie oznacza to jednak, że możemy czuć się bezkarnie!

 

Wykroczenia będą wykrywane, a kierowcy kontrolowani, ale otrzymają pouczenia. Będzie tak oczywiście wtedy, gdy będą na to pozwalały przepisy. Kierowcy narażający zdrowie i życie innych czy przekraczający w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, będą karani jak zwykle

 

– powiedział Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów.

Cóż, być może dzięki strajkowi zobaczymy wreszcie policję z ludzką twarzą, a nie nastawioną na wyniki finansowy? Jesteśmy bardzo ciekawy o ile spadnie ilość wystawianych mandatów i jak wpłynie to na drogowe statystyki kolizji, wypadków i ogólnej liczby wykroczeń.

 

wp.pl/foto: