Od teraz nakaz noszenia maseczek w zakładach pracy. Nowe regulacje dotyczące pandemii COVID-19!

W sobotę w życie weszły nowe przepisy dotyczące zasłaniania ust w miejscach pracy. Do tej pory regulacje te nie były tak restrykcyjne, jednak przyrost zakażeń zmusił rządzących do kolejnych obostrzeń.

Od soboty pracownicy będą mieli obowiązek nosić maski, jeśli w pomieszczeniu będzie przebywała więcej niż jedna osoba. W praktyce oznacza to, że w zakładach pracy, pracownicy będą musieli przebywać w maskach prawie bez przerwy.

Wcześniej wielu pracowników powoływało się na wykonywanie obowiązków służbowych, co zwalniało ich z obowiązku zasłaniania twarzy. Teraz jednak będzie to niemożliwe, obowiązki służbowe nie będą już wymówką. Z tej zmiany mogą być niezadowoleni również niektórzy politycy, unikający za pośrednictwem tej furtki zasłaniania twarzy.

Bez maski pracować będzie mogła bardzo wąska grupa osób. Wyjątki są niezwykle rzadkie. Dotyczą one m.in. księży, odprawiających mszę i kierowców. Warto podkreślić, że nowe przepisy będą ważne także w zakładowych stołówkach. Może to być dużym utrudnieniem dla pracowników.

ZOBACZ TAKŻE: Niebezpiecznie na drogach! IMGW ostrzega przed fatalnymi warunkami pogodowymi.

Nakaz noszenia maseczki obowiązuje:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,

  • w samochodzie, jeśli jedzie z Tobą osoba, z którą nie mieszkasz,

  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,

  • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,

  • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,

  • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,

  • na uczelni.

 

Na ten moment przepisy te ważne są do 27 grudnia.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze