Odkryli niesamowitą skamielinę sprzed 150 MILIONÓW lat. Tak wyglądały POLOWANIA w erze dinozaurów

Skamieliny sprzed milionów lat potrafią dać niesamowitą ilość informacji dla osób, które są specjalistami w takich tematach. Z pozoru niewiele mówiący kształt dziwnego stworzenia dalekiej przeszłości może zawierać wiele śladów i poszlak, które wpływają na ogół naszej wiedzy. Tak właśnie było tym razem. 

Brytyjsko-niemiecki zespół naukowców natrafił i przepadał skamielinę kałamarnicy sprzed 150 milionów lat, która zawierała jeden, bardzo intrygujący szczegół. Znaleziono w niej ząb ramforyncha – gatunku pterozaura, który najprawdopodobniej polował na ryby i głowonogi. Do tej jednak pory uczeni nie byli pewni, czy robił to nurkując, czy chwytał ofiary w locie, czy może po prostu odżywiał się padliną.

 

ZOBACZ TEŻ: Minister alarmuje: sytuacja w Polsce może być najgorsza od 50 lat. Czeka nas STRASZNY ROK

 

Odkrycia dokonano w Solnhofen w Bawarii. Rejon tej miejscowości słynie z licznych skamielin zwierząt sprzed milionów lat. To prawdziwa Mekka dla badaczy fauny i flory z czasów, gdy na ziemi stąpały dinozaury.

 

Analiza skamieliny kałamarnicy i zęba weń wbitego dowiodła, że pterozaur musiał zapolować na to zwierze będąc na powierzchni wody. Drapieżnik musiał porwać głowonoga w locie, ale w tym wypadku nie odniósł sukcesu – ofiara być może była za ciężka, lub on sam za słaby. Kałamarnica wyrwała się z jego paszczy, wyrywając mu przy tym jeden z kłów.

 

Pterozaury zamieszkiwały Ziemię od późnego triasu aż do końca okresu kredy. Czasem nazywa się je „latającymi gadami”. Niektóre z pterozaurów należą do największych latających zwierząt, jakie odkrył człowiek. Rozpiętość skrzydeł największych z nich mogła dochodzić do 12 metrów! 

Komentarze