ODRAŻAJĄCE produkty dla NIEMOWLĄT! Są dostępne w…

Brzydkie ubranka z napisami „śmieć”, „potwór”, „kacyk” robią odrażające wrażenie.

Produkty dla niemowląt zwykle są pogodne, w jasnych, pastelowych kolorach i z miłych w dotyku materiałów. Kto zatem chciałby kupić takie odrażające produkty?

 

Dziwny sklep

Sklep internetowy z tymi drastycznymi produktami niedawno pojawił się w internecie. Poza ubrankami, mamy tu też smoczek „mały promilek” i butelkę „zgaga”.

Zastanawiają też opisy pod cenami. Koszulka „śmieć” kosztuje 8,99 zł. i – jak napisano jest – „w cenie shota”. Kurteczka „potwór” za 14 zł. – „tyle co małe piwo”.

Czy to miało być dowcipne? Czy to kogoś bawi?

 

Kup teraz!

Wszystko wyjaśnia się, gdy klikniemy w przycisk „kup teraz”. Wtedy pojawia się rozwiązanie zagadki i pod poszczególnymi produktami znajdujemy następujące komunikaty:

 

„Nie ma bezpiecznej dawki, którą można wypić w ciąży – aldehyd octowy, składnik alkoholu odpowiedzialny za toksyczne działanie, może uszkodzić płód nawet przy jednorazowym spożyciu alkoholu.”

„FAS (ang. ang. Fetal Alcohol Syndrome) czyli Płodowy Zespół Alkoholowy to szereg anomalii spowodownaych spożywaniem alkoholu w trakcie ciąży.”

„W Polsce aż 9 000 dzieci przychodzi na świat ze Spektrum Płodowych Zaburzeń”

 

Tak więc ów „sklep” to element kampanii edukacyjnej dotyczącej picia alkoholu w ciąży i w czasie karmienia piersią.

 

To nie atrapa!

„Produkty” dostępne na stronie fasoff.pl to atrapy. Jednak, gdy przyjrzymy się im bliżej i zastanowimy nad ich sensem, wnioski są inne. Niestety przyszłe mamy, które piją alkohol tak właśnie traktują swoje dzieci – jak „śmiecia” czy „ciężką sprawę”. Przez swoje zachowanie zatruwają, uszkadzają płód i powodują nieodwracalne zmiany.

I to nie jest „atrapa” problemu, o czym taka matka przekona się, gdy maluch podrośnie.

 

fas
fasoff.pl

 

„Ciężka sprawa”

„Wciąż powtarza te same głupie błędy”, „Brzydko odzywa się do rówieśników!”, „Niczego się nie uczy!” – tak mówią rodzice dzieci z syndromem FAS. Ponieważ ten syndrom objawia się między innymi:

  • trudnością z gromadzeniem informacji i wiązaniem ich z wcześniejszymi doświadczeniami – stąd wniosek, że dziecko się nie uczy
  • problemami z pamięcią – trudność w zapamiętaniu poleceń czy prostych informacji
  • nadpobudliwością i trudnościami z koncentracją

Zobacz też: Niemowlę ze strasznymi obrażeniami w szpitalu w Łomży. Policja zatrzymała pijanego wujka

 

Kilka miesięcy kontra całe życie

W Polsce rocznie rodzi się aż 9000 dzieci z syndromem FAS. To oznacza, że aż tyle kobiet nie potrafi „przetrwać” dziewięciu miesięcy bez alkoholu. Tym samym fundują swoim dzieciom trudne życie, bo większość problemów związanych z Płodowym Zespołem Alkoholowym trwa przez całe życie.

Przestrzegamy zatem przed piciem alkoholu w czasie trwania ciąży oraz zachęcamy do włączenia się do akcji:

„Co możesz zrobić, by wesprzeć FASOFF?

Opublikuj w mediach społecznościowych zdjęcie odwróconego kieliszka i oznacz:
#FASOFF
#niepijwciąży”

 

Poniżej spot kampanii. Więcej informacji na stronie FASOFF.pl.

 

Komentarze