Ogromna zmiana w PKW! Andrzej Duda powołał nowy skład!

To ogromna zmiana w Państwowej Komisji Wyborczej. Prezydent Andrzej Duda powołał dziś nowy skład PKW.

 

Prezydent Andrzej Duda na specjalnej uroczystości powołał nowych, dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej. PKW ma od dziś zupełnie nowy skład! Jak stwierdził sam Andrzej Duda:

 

Dziękuje za przyjęcie nominacji. To bardzo ważna misja. PKW to podstawowy element demokracji w jej sztandarowym elemencie. Gwarantuje wszystkie prawa wyborcze w jej rzeczywistym funkcjonowaniu. Pilnuje całego proces głosowania i aby jego wynik w jak najszybszy i najrzetelniejszy sposób został ogłoszony (…) To rola fundamentalna i związana ze szczególną odpowiedzialnością. Na przestrzeni ostatnich 30 lat PKW przetrwała nie jedne trudne chwile. Życzę, aby trudnych chwil nigdy nie było, aby wszystkie systemy działały, aby procedury były wdrażane sprawne.

 

Stanowiska w Państwowej Komisji Wyborczej zajmą: siedmiu członków wskazanych przez Sejm oraz dwóch członków wskaże Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny. Prawo i Sprawiedliwość wybrało Zbigniewa Cieślaka, Dariusza Lasockiego oraz Arkadiusza Pikulika. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wyznawczyła Liwiusza Laskę. Z kolei PSL-Kukiz’15 zgłosiło Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał Sylwestra Marciniaka, natomiast prezes TK powołało Wojciecha Sycha.

 

ZOBACZ: Profesorka opowiedziała za tradycyjnym modelem rodziny. Minister Gowin chce za to ją …

 

Zgodnie z przepisami: kadencja sędziów PKW, których powołał Sejm trwa cztery lata. Pozostałych kadencja wynosi aż 9 lat. I teraz prezydent ma 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej komisji. Możemy się zatem spodziewać, że będzie to miało miejsce już na początku maja.

 

 

Źródło: Onet oraz TVP INFOKomentarze