OGROMNA zmiana w ślubach! Od teraz ślub kościelny będzie…

Kościół zmienia zasady zawierania małżeństw, dlatego czeka nas ogromna zmiana w ślubach.

W „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” został opublikowany Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Od 1 czerwca 2020 r. będą one obowiązywały w Kościele katolickim na terenie Polski.

 

„Dekret uwzględnia nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce. W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną. Nowe przepisy uzasadnione są także koniecznością uregulowania sytuacji wynikających z łatwości przemieszczania się osób, czasowymi wyjazdami za granicę, możliwości zawierania małżeństwa w miejscach pielgrzymkowych w kraju i poza jego granicami” – podkreślają autorzy komunikatu.

 

Jak podaje biuro prasowe Episkopatu Polski, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej, z uwzględnieniem m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi.

 

„Nowe przepisy będą stosowane w parafiach, w których odbywa się przygotowanie narzeczonych do zawarcia małżeństwa i mają charakter pastoralny, gdyż spotkania proboszcza z narzeczonymi zawsze mają charakter zarówno prawny, jak i duszpasterski – obu tych aspektów nie można od siebie oddzielać ani przeciwstawiać”-czytamy w komunikacie.

 

ZOBACZ TEŻ:Uwielbialiśmy go za rolę Gustlika! Franciszek Pieczka oficjalnie…

 

Dekret zawiera także przepisy dotyczące zebrania i zweryfikowania wymaganych dokumentów. Dołączono również do niego wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa.

 

 

Źródło:gazetaprawna/pixabayKomentarze