Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania podatku od instytucji finansowych banki komercyjne przekazały do budżetu państwa grubo ponad miliard złotych.
Konkretnie mowa tutaj o kwocie 1 173,1 milionach złotych podatku bankowego. Największe wpływy odnotowano w lutym, bo aż 304,8 mln złotych, a najniższe w kwietniu, bo 283,7 mln złotych. KNF sprecyzowała, że udział aktywów banków, płacących podatek w aktywach sektora wynosi 25 procent. Komisja poinformowała również, że wartość obligacji w posiadaniu banków, które były zobowiązane do zapłacenia podatku, wzrosła ze 163,4 miliardów złotych na koniec grudnia 2015 roku, do 217,5 miliardów pod koniec maja 2016 roku.
Podatek od niektórych instytucji finansowych obejmuje m.in. wszystkie banki komercyjne, jednak w wyniku szeregu wyłączeń i pomniejszeń liczba banków płacących podatek nie przekracza 19 podmiotów. Ustawa o podatku bankowym obowiązuje natomiast od lutego 2016 roku. Jej celem jest natomiast pozyskanie dodatkowego „źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych”.
Katarzyna B