Omikron już w Polsce! Wykryto go w Katowicach u cudzoziemki!

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że wariant Omikron dotarł do Polski. Pierwszy potwierdzony przypadek zdiagnozowano w Katowicach.

Omikron w Katowicach

Katowicki Sanepid przekazał informacje o wariancie Omikron, który zdiagnozowano u pacjentki w tym mieście. Te wiadomość potwierdził wiceminister zdrowia. Mutacja została stwierdzona w próbce, która została pobrana od 30-letniej obywatelki Lesotho. Waldemar Kraska powiedział:

Mamy informacje sprzed chwili. Mamy w Polsce już pierwszy potwierdzony przypadek Omikronu. Jest to przypadek ze stacji WSSE z Katowic.

Ministerstwo Zdrowia na Twitterze napisało:

Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze.

Obywatelka Lesotho

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniało podało też informacje odnośnie cudzoziemki zakażonej wariantem Omikron:

Obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju.

Cudzoziemka podczas swojego pobytu w Katowicach stosowała też środki ochrony indywidualnej. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że kobieta posiłki zamawiała telefonicznie do pokoju w hotelu. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski.

Źródło: Twitter/ Ministerstwo Zdrowia

Zdjęcie: Pexels

 Komentarze