Oto cechy osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej! SPRAWDŹ, CZY SIĘ DO NICH ZALICZASZ!

Oto cechy osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej! SPRAWDŹ, CZY SIĘ DO NICH ZALICZASZ! 

Wysoki wskaźnik inteligencji emocjonalnej to w dzisiejszych czasach ogromnie pożądany przymiot. Inteligencja emocjonalna (termin Daniela Golemana) wpływa na to jak radzimy sobie ze swoim zachowaniem, z kontaktami społecznymi i z podejmowaniem decyzji. Mówiąc wprost to nasze kompetencje osobiste, a także społeczne. Inteligencja emocjonalna jest niezwykle ważna w codziennym funkcjonowaniu. 

Jak rozpoznać osobę, która posiada wysoką inteligencję emocjonalną?

Umie określać i nazywać swoje emocje.

Każdy z nas codziennie zmaga się z różnymi odczuciami i emocjami, niestety nie każdy potrafi je zidentyfikować i opisać. Badacze nie mają wątpliwości. Tylko 36% populacji potrafi celnie definiować swoje emocje. Osoby te cechują się wysokim ilorazem inteligencji emocjonalnej Ludzie o wysokim EQ rozumieją swoje emocje i używają szerokiego słownictwa, by je wyrazić.

Jest asertywna.

Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią zachować balans między dobrymi manierami, empatią, dobrocią a umiejętnością stawiania granic i odmawiania. Nie pozwalają, by w stresujących momentach rządziły nimi emocje. 
Jest ciekawa świata
Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną chcą poznawać świat, smakować go. Uwielbiają podróżować i nie boją się nowych wyzwań.
Potrafi mówić NIE (nawet najbliższym osobom)
Taka osoba zna swoją wartość i kiedy trzeba, potrafi odmówić. Nawet jeśli zostaje poproszona o coś przez osobę z bliskiego otoczenia, przyjaciela czy rodzinę.
Zna swoją wartość
Osobę o wysokiej inteligencji emocjonalnej trudno urazić, ponieważ zna swoją wartość. Dodatkowo, osoby o wysokiej EQ wiedzą co czyni ich szczęśliwymi i tę radość sobie sprawiają tak często jak się da. 
Źródło: Ofemin

 

 Komentarze