Oto najbardziej jadowity w Polsce pająk! Jego ukąszenie powoduje…

Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Jego ukąszenie może wywołać bardzo negatywne dla zdrowia skutki. Pająki tego gatunku zamieszkują Europę oraz Azję.

Wielu Polaków sądzi, że w Polsce nie występują jadowite gatunki pająków. Okazuje się, że nie mają oni racji.

 

Do najbardziej jadowitych pająków żyjących w naszym kraju zaliczany jest sieciarz jaskiniowy oraz wymieniony wyżej kolczak zbrojny. Osoba ukąszona przez kolczaka zbrojnego w pierwszej kolejności zauważy obrzęk na swojej skórze. Następnie zacznie odczuwać bóle głowy, skurcze brzucha, nudności, dreszcze, a nawet wymioty. Bardzo istotna informacja: jad kolczaka zbrojnego nie jest śmiertelny!

 

Największe prawdopodobieństwo spotkania go mają mieszkańcy południa Polski. Kolczak zbrojny zamieszkuje wysokie trawy, lubi wylegiwać się w ciepłych i suchych miejscach. Możemy go spotkać na łące, ale również na zwykłej drodze.

 

Co robić, gdy ukąsi nas kolczak zbrojny? 

Nie należy bagatelizować takiej sytuacji. Warto przyłożyć chłodny kompres w miejsce ukąszenia. Skuteczny może okazać się również okład z cebuli. Jeśli ukąszeniu towarzyszą poważniejsze objawy: zawroty głowy, mdłości, wymioty, należy niezwłocznie udać się do lekarza!

Zdjęcie: Youtube

 

 

 

 

 

Komentarze