Palisz e-papierosy? Uważaj, możesz nawet …

E-papierosy weszły na rynek jako niby zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Po ten rodzaj elektronicznych papierosów sięgają najczęściej, niestety, najmłodsi.

 

Palenie tytoniu w formie papierosów wiąże się z ogromnym ryzykiem wielu chorób. Przede wszystkich nowotwór, problemy z gardłem, oddychaniem, mówieniem. Wielu właśnie chcąc oszczędzić sobie tych cierpień wybiera świadomie elektroniczną wersję papierosa, w nadziei, że nie spowoduje on żadnych zmian w organizmie. Dodatkowo e-papierosy poprzez możliwość wybrania sobie odpowiedniego zapachowego olejku dają ułudne poczucie przyjemności z palenia.

 

Jak podaje portal „Gazeta Prawna” Polacy bardzo chętnie sięgają po elektroniczne papierosy. Można przeczytać na ich stronie, że:

 

Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem liczby użytkowników e-papierosów. Według danych e-Smoking Institute używa ich 1,7 mln osób. Wyprzedzamy pod tym względem Brytyjczyków, gdzie jest ich 1,4 mln, Francuzów – 1,2 mln, czy Niemców – 0,7 mln. Jeśli chodzi o wartość rynku, jest on szacowany na ok. 500 mln zł. Elektroniczne e-papierosy, obok tzw. wyrobów nowatorskich, są zaliczane do kategorii wyrobów o obniżonym ryzyku (RPP, reduced-risk products).

 

 

A teraz właśnie się okazało jaka jest szkodliwość e-papierosów. Właśnie dwie nastolatki znajdują się w stanie ciężkim w szpitalu przez właśnie elektroniczne papierosy! A warto przypomnieć, że kilka tygodni temu w Stanach Zjednoczonych tak zwane „elektryki” spowodowały śmierć wielu osób. I tu wszyscy biją na alarm: zazwyczaj w takich przypadkach to są osoby bardzo młode, niekiedy nawet nie mające 18 lat!

 

Prawdopodobnie głównym winowajcą i cichym zabójcą są liquidy. Głos w tej sprawie zabrał Piotr Zieliński, prezes zarządu Stowarzyszenia Vaping Association Polska. Powiedział:

 

Uważam, że trzeba zaczekać na wyniki analiz pierwszych przypadków uszkodzenia płuc w Polsce. Tylko wówczas będzie można powiedzieć, jakimi produktami były spowodowane, czy tymi pochodzącymi z legalnych, czy nieformalnych źródeł. Uważam, że pierwszy przypadek jest mało prawdopodobny.

 

ZOBACZ: Wielka wtopa Julii Wieniawy! Okazało się, że młoda aktorka zakochała się w …

 

Mamy nadzieję, że te przypadki zgonów osób młodych spowodują, że wiele osób zrezygnuje nie tylko z e-papierosów, ale przede wszystkim całkowicie ostawi palenie na zawsze! A przynajmniej do czasu wyników badań.

 

Źródło: Gazeta Prawna /
Foto: Pixabay / Sarah Jonson
https://www.flickr.com/photos/157551927@N08/44614233182

 

 

Komentarze