Panteon Żołnierzy Wyklętych powstanie na Mazurach

W wtorek na cmentarzu w Orłowie wmurowano kamień węgielny pod Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, który powstanie w miejscu pochówku żołnierzy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy polegli w bitwie z NKWD przed 70 laty.

Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w 70 rocznice bitwy pod wsią Gajrowskie. Wydarzenie to zostało okrzyknięte największą bitwą z aparatem terroru NKWD UB.

Wójt gminy Wydminy, Radosław Król w rozmowie z PAP powiedział: „Chcemy nadać odpowiednią rangę kwaterze wojennej, żeby stała się miejscem pamięci bohaterów tamtych wydarzeń. Teraz na mogiłach poległych są tylko kopce i białe brzozowe krzyże. Zbudujemy panteon w prostym stylu z granitowymi krzyżami i dwiema kolumnami, na których będą umieszczone orły jagiellońskie”.

Odsłonięcie panteonu ma nastąpić jeszcze tego roku. Ponadto ma zostać odtworzony szlak edukacyjno- historyczny, zlokalizowany pomiędzy gminami Gajrowskie a Wydminy. Szlak będzie wytyczony po miejscach walki III Brygady Wileńskiej w tej części Mazur.

Do tej pory odnaleziono 20 Żołnierzy Wyklętych, poległych na tamtych terenach. Jednak trwają dalsze poszukiwania rodzin oficerów. Fundacja zleciła także badania identyfikacyjne odnalezionych szczątków. Okazało się, że został odnaleziony dowódca 2. Plutonu Pogotowia Akcji Specjalnej brygady ppor. Jan Boguszewski, ps. Bitny. Historycy oceniają, że wśród poległych mogą znajdować się również oficerowie: ppor. Włodzimierz Jurasow „Wiarus”, plut. Józef Kupiec „Ryszard” i żołnierze znani z pseudonimów: „Modrzew”, „Fala”, „Kwiat”, „Tęcza”, „Zawisza” i „Żandarm”.

PW

Źródło: www.pap.plKomentarze