Papież kanonizował o. Stanisława Papczyńskiego

W Watykanie odbyła się kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego. Był on założycielem zgromadzenia marianów – pierwszego polskiego zakonu męskiego. Wraz z nim została kanonizowana szwedzka brygidka, Maria Elżbieta Hesselblad. 

– Kościół ukazuje nam dzisiaj dwoje swoich dzieci, będących przykładnymi świadkami tej tajemnicy zmartwychwstania. Obydwoje, posługując się słowami Psalmisty, mogą śpiewać na wieki: „Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament. Boże mój i Panie, będę Cię sławił na wieki” – mówił papież Franciszek podczas homilii.

Na uroczystości obecny był prezydent Andrzej Duda wraz z żoną, a także delegacja polskich biskupów, na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławem Gądeckim oraz metropolitą krakowskim, kard. Stanisławem Dziwiszem. W Watykanie obecna była również delegacja księży marianów.

O. Stanisław Papczyński żył w latach 1631 – 1701. Był myślicielem i teologiem, ale jednocześnie opiekunem biednych i chorych. Założył Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP i został pierwszym przełożonym tego zakonu. W 2007 roku w Licheniu odbyła się jego beatyfikacja.

Źr.: Polskie Radio

MCKomentarze