Pielgrzymka do Mekki. Nie żyje ponad 1300 osób! [FOTO, VIDEO]

Pielgrzymka do Mekki to doroczna tradycja islamska, która odbywa się  od 8. do 13. dnia ostatniego miesiąca kalendarza islamskiego.

W tym roku rytualny hadżdż – muzułmańska pielgrzymka – przypadał od 14 do 19 czerwca 2024 r. Niestety wiele osób zmarło podczas pielgrzymki, a szacunkowe dane mówią o liczbie ponad 1300 zgonów.

Co takiego stało się na pielgrzymce?

 

https://x.com/PrimeAbhishek/status/1803358800620966283

 

Pielgrzymka do Mekki

Mekka – miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej i według wyznawców islamu, jest to miejsce urodzenia Mahometa. Zgodnie z tradycją, każdy muzułmanin powinien odbyć hadżdż co najmniej raz w życiu. Po dotarciu do Mekki pielgrzymi gromadzą się na dziedzińcu meczetu Al-Masdżid al-Haram

W tym roku w pielgrzymce udział wzięło ponad 1,8 miliona. Jednak wiele osób zmarło już na trasie lub po dotarciu do Mekki.

 

Nie żyje ponad 1300 osób

Przy tak ogromnych wydarzeniach, powodem śmierci bywają ataki paniki (np. wywołane jakimś wybuchem) i wzajemne taranowanie się przez ludzi. Zgon może być także spowodowany wyczerpaniem na trasie.

Jednak w przypadku pielgrzymów do Mekki, do śmieci ponad 1300 osób przyczyniły się ekstremalne upały. Jak podaje Gazeta Wyborcza:

 

Przez wiele dni na terenie Mekki termometry wskazywały powyżej 45 stopni Celsjusza. We wtorek (18 czerwca) temperatura wzrosła aż do 52 stopni Celsjusza.

 

Szli brzegiem plaży. Nagle kobieta zniknęła pod wodą! [VIDEO]

 

Nie mieli gdzie się schronić

Spośród 1,8 miliona pielgrzymów, około 1,6 miliona to przybysze z poza Arabii Saudyjskiej. Takie osoby do Mekki przybywają na własną rękę lub przyjeżdżają na „wycieczkach” ze specjalnych biur podróży. Jak twierdzą lokalne władze, to właśnie te osoby były najbardziej narażone na upały.

Pielgrzymi, którzy przybyli do Mekki na własną rękę i często na piechotę, nie mieli nawet noclegów i nie mogli się schronić przed palącym upałem. Z kolei organizatorzy pielgrzymek z Egiptu do Mekki organizowali uczestnikom wyjazdy na podstawie wiz osobistych. Takie dokumenty jednak nie zapewniały dostępu do usług medycznych, więc w przypadku zasłabnięcia, udaru czy zawału – pielgrzymi nie mieli pomocy medycznej.

W sprawie masowych śmierci na pielgrzymce złożono zawiadomienia do prokuratury przeciwko firmom turystycznym.

 

https://x.com/PrimeAbhishek/status/1803358800620966283

 

źródło: gazeta.pl; rp.pl

 

 

Komentarze