Pierwsze objawy raka płuc. Nie ignoruj ich!

Nowotwór płuc to najczęściej wykrywany rodzaj nowotworu w Polsce. Co roku diagnozę słyszy ponad 20 tys. pacjentów. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby?

Na początku rak płuc nie daje objawów, a pierwsze dolegliwości bardzo łatwo przegapić. Duszności mogą być objawem różnych schorzeń układu oddechowego takich jak astma czy zapalenie płuc. Jednak zdecydowanie nie powinno się ich lekceważyć ponieważ mogą być też jednym z symptomów nowotworu płuc. Szacuje się, że nawet 70 proc. chorych na raka płuc doświadcza uczucia duszności.

Niestety w wielu przypadkach pacjenci myślą, że objawy te spowodowane są infekcją dróg oddechowych. Jednak jeśli przy dusznościach towarzyszy także kaszel czy bóle w klatce, natychmiast powinniśmy zgłosić się do lekarza i wykonać potrzebne badania.

Objawy raka płuc.

Najbardziej charakterystycznym objawem raka płuc jest kaszel. Lekarze apelują, żeby koniecznie zgłosić się na konsultację, jeśli objaw ten nie przechodzi przez dwa, trzy tygodnie. Jeżeli kaszel się nasila, a w odkrztuszanej wydzielinie znajduje się krew powinniśmy zareagować od razu.

 

Chorzy na nowotwór płuc skarżą się także na ciągłe zmęczenie i brak energii, nawracające zakażenia dróg oddechowych, brak apetytu i utratę wagi. Jeżeli takie objawy występują, nie powinno zwlekać się z wizytą u specjalisty. Aby wykluczyć nowotwór, trzeba wykonać szereg badań, takich jak m.in.: RTG klatki piersiowej, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny.

fot. pixabay

 

 Komentarze