Piłgułka „dzień po” – tylko na receptę?

 

Głosowania w sprawie noweli o świadczeniach opieki zdrowotnej zdominowała pigułka”dzień po”. Nie obyło się bez krytyki i burzliwej dyskusji.

 

Sejm uchwalił w ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej,  przewiduje, że pigułka „dzień po” będzie sprzedawana na receptę. W przepisach uregulowano także kwestię dostępu do antykoncepcji – na receptę będą wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne. Oznacza to, że na receptę będzie także pigułka ellaOne (tzw. pigułka „dzień po”), którą od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

 

W myśl nowej ustawy na receptę będą dostępne wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne. Oznacza to, że na receptę będzie także pigułka ellaOne (tzw. pigułki „dzień po”), którą od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza. Przed głosowaniem całości projektu głosowany jest pakiet poprawek.

 

 „Chcemy ujednolicić stosowanie środków stosowanie antykoncepcyjnych. Jak państwo doskonale wiecie, wszystkie środki antykoncepcyjne są stosowane na receptę” – zwróciła się do posłów, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. W tej sprawie głos zabrało wielu posłów, między innymi Arłukowicz i Wielichowska.

 

„Tabletka ellaOne zawiera wielokrotnie większą dawkę hormonalną, która negatywnie może wpłynąć szczególnie na młody organizm, niż stosowane powszechnie środki antykoncepcyjne” – podkreśliła.

 

„Rozmawiamy o poważnych sprawach, a państwo lekceważycie te tematy. Nie może być takich zasad, że przy tak ważnej ustawie minister zdrowia po prostu to lekceważy” – powiedział Bartosz Arłukowicz (PO)

 

Monika Wielichowska (PO) zarzuciła politykom PiS kłamstwo w sprawie ellaOne. „Kłamiecie kiedy mówicie, że jest to tabletka wczesnoporonna, że nastolatki biorą je garściami jak cukierki, że ta metoda antykoncepcji jest szkodliwa dla zdrowia. Jadąc na kłamstwie, wykorzystując sejmową większość zabieracie kobietom prawo decydowania o sobie” – powiedziała, zwracając się do posłów PiS.

 

 „Nie walcie łapami po ławkach, kiedy mówimy o prawach kobiet” – apelował Arłukowicz.

 

źródło: PAP

fot.: lifeandpills

KG

 Komentarze