PILNE! Co z powrotem do szkół? Zatrważające słowa ministra edukacji

Czy powrót do szkół chociaż części dzieci jest możliwy? Na to pytanie na antenie TVP odpowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Dla wielu będą to zatrważające informacje.

 

Spotkania z ministrem zdrowia oraz Radą Bezpieczeństwa

 

Ferie w Polsce kończą się 17 stycznia. W związku z decyzjami rządu zostały one ustalone w jednym terminie dla wszystkich. Po tym dniu władze planowały zezwolić na powrót do szkół chociaż części dzieci. Jak przyznał minister edukacji w tej kwestii w ostatnim czasie rządzący prowadzili wiele dyskusji.

 

„Wczoraj odbyło się szereg spotkań, na którym zatwierdziliśmy ostatecznie rekomendacje sanitarne dla powrotu do szkół klas 1-3, spotkania z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi i GIS na temat testów, które mają być w przyszłym tygodniu i którym mają się poddać ci, którzy chcą, nauczyciele powracający do szkoły w klasach 1-3” – powiedział Czarnek.

 

Minister edukacji przyznał, że zorganizowane zostało spotkanie z Adamem Niedzielskim oraz Radą Bezpieczeństwa. W jej skład wchodzą kuratorzy, dyrektorzy szkół oraz wirusolodzy. Podczas tych spotkań debatowano nad sprawą powrotu do szkół. Jak przyznał minister edukacji oficjalna informacja ogłoszona ma być w najbliższym czasie. Podkreślił on jednak, że spływające dane nie są optymistyczne.

 

Kiedy powrót do szkół?

 

„Te dane z przedwczoraj i wczoraj nie są optymistyczne niestety, dlatego że to było 14 tysięcy zdaje się w środę, a aż 12 tysięcy w czwartek, ale 12 tysięcy po dniu wolnym od pracy. Zazwyczaj to jest kilka tysięcy. Te wczorajsze dane pokazują, że gdzieś to chyba zwyżkuje i dzisiaj dane, które będziemy mieli przed godziną 10:00 już na RZZK będą decydujące. Jeśli ten trend będzie się utrzymywał i będziemy mieli coraz więcej, kilkanaście tysięcy zachorowań, można spodziewać się decyzji również o odroczeniu o tydzień bądź dwa tego testowania nauczycieli i powrotu do szkół. Jeśli one będą dość stabilne, to pewnie będzie decyzja, przynajmniej warunkowa, że przygotowujemy się na powrót od 18 stycznia. Dzisiaj na RZZZK będziemy o tym rozmawiać, analizując również dane epidemiologiczne z dnia wczorajszego” – powiedział Przemysław Czarnek.

 

Źródło: DoRzeczy

Foto: PixabayKomentarze