PiS nie zabierze pieniędzy z OFE

Henryk Kowalczyk, minister-członek Rady Ministrów z PiS, w wywiadzie dla „Dziennik Gazety Prawnej” powiedział, że ubezpieczeni powinni zostać poinformowani o skutkach członkostwa w OFE, a także powinien im zostać przedstawiony kalkulator pokazujący, na co dokładnie, idą pieniądze w OFE.


Jak informuje interia.pl,minister w odpowiedzi na pytanie, czy rząd będzie zachęcał Polaków do przystąpienia do OFE odpowiada:

— Nie, rząd nie będzie zachęcał. Polacy sami wyciągną wnioski i podejmą stosowną decyzję. Na pewno nie będziemy robić jakiegoś przymusowego zabierania pieniędzy z OFE, jak to zrobili nasi poprzednicy. Ale rzeczywiście ubezpieczeni powinni być dokładnie poinformowani o realnych skutkach członkostwa w OFE. Dobry byłby przy tym kalkulator, który jasno pokazywałby, ile ze składki idzie na zarządzanie OFE i inne opłaty, a ile jest odkładane na emerytury i jaki jest potencjalny zwrot. To byłoby najlepsze rozwiązanie.

Minister zaznaczył także, że popiera zmiany, jakie zgłaszał PiS w czasie kampanii wyborczej odnośnie tego, aby ubezpieczony miał możliwość pełnego wyboru decydowania co z aktywami już zgromadzonymi przez OFE, natomiast jak dodał, „to jest nasza propozycja programowa, ale formalnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze nie zgłosiło takiego projektu. Nie wiem, czy nad nim pracuje, ale ja bym rekomendował takie rozwiązanie”.

BRKomentarze