Planujesz iść na grzyby? Za nieprzestrzeganie zasad możesz dostać 500 zł mandatu!

Intensywne opady deszczu jakie towarzyszyły nam przez większość czerwca sprawiły, że już teraz mamy prawdziwy wysyp grzybów w lasach. Wytrawni grzybiarze podkreślają, że sprzyjające warunki sprawiły iż możemy spotkać je na każdym kroku! Warto jednak wiedzieć co nam wolno, a czego nie. Za nieprzestrzeganie zasad grożą surowe mandaty.

Deszcze, wilgoć to idealne warunki atmosferyczne dla grzybów. Pogoda w czerwcu jest jednym, wielki rozczarowaniem dla urlopowiczów, ale na pewno nie grzybiarzy. Tych mamy w polskich lasach wysyp, a zdjęć pełnych koszyków grzybów mamy w internecie mnóstwo. Warto jednak pamiętać, że będąc w lesie powinniśmy przestrzegać pewnych zasad, ponieważ za ich złamanie grozi nam nawet do 500 złotych mandatu. Co więc wolno, a czego nie wolno w lesie i z jakimi konsekwencjami wiąże się nieprzestrzeganie zasad? Idąc na grzyby, samemu czy z kimś bliskim warto pamiętać o przepisach jakie obowiązują w lasach. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, gdzie możemy wejść, a gdzie absolutnie nie. Na pewno powinniśmy unikać zbierania grzybów na prywatnych posesjach czy w rezerwatach przyrody.

 

 

ZOBACZ:Egzotyczne kleszcze w polskich lasach! Mogą przenosić bardzo groźne choroby!

 

 

Kolejną ważną zasadą o jakiej mówią strażnicy leśni jest ta, że absolutnie nie wolno nam płoszyć i straszyć dzikich zwierząt. Poza tym nie można niszczyć, czy wycinać drzew, krzewów i innej roślinności jaka stanie na naszej drodze. W lesie pod żadnym pozorem nie wolno nam również niszczyć runa leśnego, czy wyrywać trujących grzybów. Grzyby niejadalne stanowią podstawę diety wielu leśnych stworzeń. Powinniśmy wiedzieć, aby do lasu absolutnie nie wjeżdżać samochodem. Możemy wjechać nim tylko w ściśle określone miejsca, np. na przyleśne parkingi. Za złamanie każdej z tych zasad możemy zostać surowo ukarani. Straż leśna, lub policja może ukarać nas nawet 500 złotowym mandatem, dlatego lepiej dla nas i środowiska niepotrzebnie ryzykować.

 

 

ZOBACZ TAKŻE:Kolejna wizja Jackowskiego! W najbliższą niedzielę wydarzy się COŚ NIEZWYKŁEGO!

 

 

źródła: o2.pl, foto: pixabay.com

 

 

 Komentarze