Planujesz kupić lub sprzedać auto? Musisz o tym koniecznie wiedzieć!

Jeżeli macie w planach kupić lub sprzedać auto bez względu na wszytko musicie to zgłosić do urzędu! Warto podkreślić, że możecie to zrobić bez wychodzenia z domów, przez internet! Niesie to ze sobą wiele korzyści, ponieważ nie będziecie musieli marnować kilku godzin stania w długiej kolejce.

Taką możliwość Polscy kierowcy mają już od początku tego roku i chętnie z niej korzystają, o czym świadczą liczby. 200 tysięcy osób powiadomiło urząd o tym, że kupiło, bądź sprzedało auto korzystając z możliwości zgłoszenia tego drogą elektroniczną!  Warto więc skorzystać z tej wygodnej, a przede wszystkim nie pochłaniającej cennego czasu opcji. Należy również pamiętać, że niepowiadomienie urzędu o podpisaniu umowy kupna lub sprzedaży w ciągu 180 dni (termin wydłużono z 30 dni w związku z pandemią kronawirusa) wiąże się z karą administracyjną w wysokości od 200 do 1000 złotych. Ci, którzy o tym jeszcze nie wiedzieli, a planują kupić lub sprzedać auto na pewno będą zadowoleni. 

 

ZOBACZ:Płock: Strażacy dostali zgłoszenie o płonącym samochodzie. W środku był 5-letni chłopiec!

 

Przede wszystkim mogą poinformować o tym odpowiednie organa szybko i bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Warto jednak przygotować wcześniej odpowiednie dokumenty i zapoznać się z informacją, jak zrobić to w prosty sposób. Wystarczy usiąść wygodnie przed komputerem z kubkiem ulubionej kawy lub herbaty i załączyć odpowiednie dokumenty. Po pierwsze dane pojazdu, którego zakup lub sprzedaż chcemy zgłosić. Znajdziemy je w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Później musimy podać dane nabywcy, lub osoby, która auto sprzedaje. Wymagany jest również skan, bądź zdjęcie dokumentu potwierdzające sprzedaż lub zakup pojazdu. Aby dokonać wszelkich formalności bez wychodzenia z domu należy tylko założyć zaufany profil na stronie www.pz.gov.pl. Następnie logujemy się na nim i wybieramy sekcję Usługi dla obywatela i kategorię Kierowca i pojazdy. Rozwijamy spis i klikamy w zakładkę Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu i wysyłamy zgłoszenie! Wszystko jest bardzo proste i przejrzyste, a program krok po kroku będzie prowadził nas do końca. Jeżeli zgłoszenie zostanie wypełnione, nie pozostaje nam nic innego jak sprawdzić, czy nie ma w nim błędów i je wysłać. Warto również podkreślić, że usługa jest bezpłatna!

 

 

 

 

 

 

źródła:gov.pl, foto: pixabay.comKomentarze