Planujesz wziąć ślub w przyszłym roku? Musisz przygotować się na spore zmiany!

Ślub to najważniejszy i długo wyczekiwany moment w życiu młodej pary. Niemal każda przyszła panna młoda i pan młody marzy o pięknej ceremonii w kościele. Mniej wierzący i niepraktykujący chcą w ten sposób uszczęśliwić swoich rodziców. Okazuje się, że wszyscy, którzy w 2020 roku marzą bądź zaplanowali ślub kościelny muszą liczyć się ze sporymi zmianami w obowiązujących do tej pory zasadach!

Zmiany dotyczące ślubów kościelnych to pierwsza taka poważna modernizacja w polskim kościele od 30 lat. Oświadczenie w tej sprawie wydał episkopat. Pewne jest, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2020 roku i będą one dotyczyć kwestii tego, gdzie ślub może się odbyć. Według wytycznych episkopatu jedynym odpowiednim miejsce będzie wyłącznie kościół bądź kaplica. Zmiana została wprowadzona dlatego, że wiele par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w wielu różnych innych miejscach.

 

ZOBACZ:Ta data to najbardziej pechowy termin ślubu! Niemal każda para żałuje później swojego wyboru!

 

To jednak nie wszystko na co muszą przygotować się przyszli małżonkowie. Pojawiła się również lista tematów, które ksiądz powinien poruszyć przed wyrażeniem zgody na zawarcie sakramentu. Przede wszystkim może zadecydować czy narzeczeni zostaną dopuszczeni do ślubu kościelnego. Decyzja zostanie podjęta po ogólnej ocenie, czy nie istnieją jakieś przeszkody mogące doprowadzić do nieważności związku. Ksiądz będzie mógł również upewnić się, czy przyszli małżonkowie mają czyste intencje i czy zdają sobie sprawę z powagi ślubu kościelnego.

 

 

 

Kapłan może odmówić udzielenie sakramentu kiedy stwierdzi, że jedno z narzeczonych przeszło w przeszłości operację zmiany płci i się do tego nie przyznało. Pan młody może również zostać zapytany, czy nie jest impotentem i czy może spłodzić dzieci. Według informacji przekazanych przez rzecznika episkopatu zmiany nie mogły zostać wprowadzone w życie od razu. Potrzebna do tego była akceptacja watykańskiej Kongregacji do Spraw Biskupów.

 

ZOBACZ TAKŻE:Wyszła na jaw WIELKA TAJEMNICA Kate i Williama! To się stało jeszcze PRZED ślubem…

 

 

źródła: o2.pl, foto pixabay.com

 

 Komentarze