Korzystasz z płatności BLIK? Uważaj na perfidnych oszustów!

Korzystasz z płatności BLIK? Uważaj na perfidnych oszustów!

BLIK to polski system płatności mobilnych – można z niego korzystać zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych oraz wypłacać pieniądze za jego pomocą.

Działanie systemu polega na wygenerowaniu w systemie (najczęściej w telefonie) jednorazowego kodu BLIK, który posłuży nam do autoryzacji danej transakcji.

Niestety w ostatnim czasie pojawiło się wiele oszustw na BLIK i Policja apeluje o zachowanie czujności i ostrożności.

 

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK?

Oszuści wykorzystają portale społecznościowe. Włamują się na konta naszych znajomych i podszywają się pod nich. Jako nasi „znajomi” proszą o pożyczkę poprzez podanie kodu BLIK.

Tłumaczą zazwyczaj, że mają jakąś pilną potrzebę – opłacenie rachunku, zrobieniem przelewu, czy problemami technicznymi na swoim własnym koncie.

Po otrzymaniu BLIK’a natychmiast realizują transakcję. Co gorsze sprawa oszustwa wychodzi na jaw dopiero za jakiś czasy, gdy upominamy się o zwrot „pożyczki”.

 

>>>Zwykły lot do Kalifornii. TO wzbudziło przerażenie pasażerów!

 

Przypadki wyłudzeń

W ostatnich dniach Policja w Kwidzynie dostała zgłoszenie o kilku takich przypadkach. Na przykład:

 

„Mieszkanka Kwidzyna poinformowała policjantów, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod nią skontaktował się poprzez komunikator z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. W ten sposób oszust doprowadził kuzynkę zgłaszającej do utraty 2 tysiące złotych.

 

Perfidia oszustów

Oszuści stosujący metodę na BLIK są bardzo perfidni. Bo źle jest, gdy to nas oszukają i stracimy pieniądze.

Jednak w nieciekawej sytuacji są także osoby, które rzekomo tę pożyczkę chciały uzyskać. Teraz znajomy, który przekazała kod BLIK może mieć – choć niesłuszne – pretensje do osoby, która teoretycznie chciała dostać pieniądze. Jak na przykład:

 

„kobieta, która poinformowała, że na wygenerowane z jej konta wiadomości odpowiedziało dwoje znajomych. Ci myśląc, że to ona jest ich autorką, przesłali za pomocą komunikatora kod BLIK. Jak się później okazało, przy ich pomocy oszust łącznie wypłacił z bankomatu 2 tysiące złotych.”

 

Ostrzeżenie

Uważajmy zatem! W przypadku otrzymania prośby o pożyczkę za pomocą kodu BLIK. Potwierdźmy to w rozmowie telefonicznej. Nie reagujmy na prośby wysyłane przez komunikatory internetowe.

 

„Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.”

 

>>>Zrobiła to w sklepie IKEA! Wszystko nagrały kamery! (18+)

 

na podst. policja.plKomentarze