Obywatele mogą liczyć na dodatkowe pieniądze w związku z epidemią koronawirusa. W jakich okolicznościach będą przysługiwać?
Jeśli z powodu epidemii choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa zamknięto szkołę lub przedszkole, rodzicom dzieci przysługuje dodatkowy zasiłek. Obowiązuje on na czas opieki nad dzieckiem. Nie wlicza się go do obowiązujących limitów. Wynika to od 8 marca br. z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby COVID-19. W związku z zagrożeniem koronawirusem ustawodawca doszedł do wniosku, że obecne limity zasiłku opiekuńczego mogą okazać się nie być wystarczające.
Na mocy ustawy o koronawirusie ubezpieczonemu zwolnionemu rodzicowi, którego dziecko nie uczęszcza do przedszkola czy szkoły ze względu na zamknięcie, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres ten nie może jednak przekroczyć 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
ZOBACZ TAKŻE: Już wkrótce w życie wejdzie NOWY PODATEK!? Nie uda się go uniknąć. Chodzi o…
Ile wynosi dodatkowy zasiłek?
Dodatkowe pieniądze to 80% podstawy wymiaru. Przedsiębiorcom i ubezpieczonym u małego płatnika (do 20 osób zgłaszanych) wypłaca go ZUS, a ubezpieczonym u większego płatnika – ten właśnie płatnik. Zasiłku nie wlicza się do limitów zasiłkowych.
Kto wypłaca dodatkowy zasiłek?
Przedsiębiorcom i ubezpieczonym u małego płatnika (do 20 osób zgłaszanych) pieniądze wypłaci ZUS, natomiast ubezpieczonym u większego płatnika – ten właśnie płatnik. Warto zaznaczyć, że zasiłku nie wlicza się do limitów zasiłkowych.
Co należy zrobić by otrzymać pieniądze?
Ustawa nie informuje o tym jaki dokument należy złożyć by otrzymać zasiłek. W takim przypadku uznaje się, że należy zastosować zasady ogólne. Osoba ubezpieczona chcąca skorzystać z zasiłku powinna złożyć oświadczenie o zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły do której uczęszcza dziecko. ZUS lub płatnik zweryfikuje tę informację a następnie wypłaci pieniądze.
źródło: dziennik gazeta prawna
fot. pexels