PODRZUCASZ LUB KOŁYSZESZ SWOJE DZIECKO? Uważaj, możesz je nieświadomie skrzywdzić. Zobacz jak. (video).

Potrząsasz lub podrzucasz swoje dziecko. Lepiej przestań.

Potrząsanie dzieckiem w złości może wywołać zespół dziecka potrząsanego co długotrwale lub nieodwracalnie jest przyczyną uszkodzenia mózgu i kręgosłupa. Taki skutek może mieć również niewinna zabawa z dzieckiem, jak jego podrzucanie czy kołysanie w wózku.

 

Dlaczego niemowlęta i mniejsze dzieci są narażone na zespół shaken baby? Odpowiedz jest prosta.

 

Niemowlęta i małe dzieci mają nieproporcjonalnie dużą i ciężką głowę, która stanowi 1/4 ciała. Mięśnie, które są odpowiedzialne za jej stabilizację są jeszcze słabo rozwinięte. Ponadto jest jeszcze kwestia ciemiączka, które nie jest zarośnięte. Dlatego podczas potrząsania dzieckiem, kiedy jego głowa gwałtownie porusza się do przodu i do tyłu, dochodzi do przemieszczania się  mózgu w obrębie przestrzeni wewnątrzczaszkowej, rozerwania naczyń krwionośnych i uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia komórek mózgowych. Uszkodzeniu mogą ulec także siatkówka oka i kręgosłup szyjny. Szacuje się, że do powstania tego typu uszkodzeń wystarczy tylko 5 sekund gwałtownego potrząsania.

Urazy spowodowane potrząsaniem dziecka dotyczą dzieci  poniżej 2. roku życia, jednak mogą pojawić się także u dzieci do 5. roku życia. Jak wynika z amerykańskich badań, ok. 60% dzieci, u których diagnozuje się zespół shaken baby, to chłopcy.

 

Objawy dziecka potrząsanego

 

Objawy dziecka potrząsanego zależą od intensywności i czasu trwania potrząsania, a także od siły uderzeń. Do klasycznych objawów zespoły należą: krwiak podtwardówkowy, obrzęk mózg, krwotok w siatkówce.

Zespół dziecka potrząsanego może również doprowadzić do kalectwa i śmierci.

Źródło The Mirror

MM

Komentarze