Nadchodzi podwyżka świadczenia 500+? Na ten temat wypowiedział się Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Świadczenie 500+ przyczyniło się do poprawy jakości życia w wielu rodzinach w Polsce. Weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2016 roku. Głównymi założeniami w przyznawaniu świadczenia jest to, by sprawić aby większa ilość kobiet decydowała się na potomstwo. Jest to także szeroko rozumiana inwestycja w rodzinę. Początkowo rodzice otrzymywali 500+ na drugie i kolejne dziecko. 1 lipca 2019 r. rząd wprowadził zmianę dzięki której świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko. Warunkiem jest nieukończenie przez nie 18 roku życia. Czy możemy spodziewać się podwyżki świadczenia? Wiceminister, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed twierdzi, że…
nie jest to wykluczone. Dlaczego? Ze względu na wzrost inflacji, która wystrzeliła w górę w grudniu 2019 roku, podwyższenie kwoty przyznawanego świadczenia 500 plus wydaje się być bardzo prawdopodobne. Wzrost cen i usług (inflacja) jest odczuwalna nie tylko biorąc pod uwagę np. zakupy spożywczych, ale także np. rachunki za prąd czy wywóz śmieci. Ze względu na ogólny wzrost cen w kraju, dzisiejsze 500 plus nijak się ma do tego, które przyznano w 2016. Jego wartość dzisiaj jest znacznie mniejsza. Za tę samą kwotę możemy kupić dużo mniej niż 4 lata temu.
Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział Stanisław Szwed w rozmowie z Super Expressem zapytany o wprowadzenie 600 plus.