Pogoda. Zapowiadane są rekordowe opady śniegu. To może być śnieżna apokalipsa

Mimo, że wielu synoptyków przewidywało dość ciepłą zimę dla całej Europy okazuje się, że w niektórych regionach spodziewane są rekordowe opady śniegu. W Alpach od kilku dni regularnie przybywa białego puchu. Wiele dróg jest nieprzejezdnych. Wystąpiły już nawet pierwsze lawiny. Zabiły one jednego narciarza.

 

Od kilku dni pogoda daje się we znaki niektórym mieszkańcom Europy. Już w niedzielę na północy Włoch odnotowano silne opady śniegu. W niektórych miejscach pojawiło się od 80 do 140 centymetrów białego puchu.

 

Bardzo poważna sytuacja jest w Szwajcarii. Tam w kantonie Nidwalden zginął przez zasypanie lawiną 23-letni narciarz. Równie ciężko jest w Austrii. W Tyrolu Wschodnim i innych częściach pobliskich Alp większość dróg jest kompletnie nieprzejezdnych z powodu opadów śniegu. Doszło do tego, że niektóre doliny zostały całkowicie odcięte od reszty kraju.

 

https://twitter.com/bbcweather/status/1333415912528093185

 

Finalnie w szwajcarskich, austriackich oraz włoskich Alpach na wysokości powyżej 1200 m n.p.m. pokrywa śnieżna wynosi nawet dwa metry. W wyższych partiach gór potrafi ona sięgać czterech metrów. Według synoptyków śniegu nie będzie ubywać. Będzie on wręcz przybywał. Zapowiadane są już rekordowe opady, co zwiększy oczywiście zagrożenie lawinowe.

 

https://twitter.com/HiHyderabad/status/1336135897163579393

 

 

W najbliższych dniach według prognoz pogody biało zrobi się również w Czechach, Bułgarii oraz Rumunii. Od pewnego czasu bardzo poważna sytuacja jest także w Rosji. Tam słupki rtęci potrafią pokazywać minus szesnaście stopni Celsjusza. Wraz z takimi mrozami wystąpił marznący deszcz, porwisty wiatr, a później intensywny śnieg. W Polsce natomiast przewidywane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem i miejscami tylko można się na razie spodziewać samego śniegu.

 

Źródło: Radio Zet

Foto: Pixabay

Komentarze