Polacy długo czekali na moment, kiedy z domu będzie można wyjść bez założonej maseczki na twarzy. W weekend na ulicach, bulwarach i w parkach były tłumy ludzi. Kiedy koronawirus zaatakuje nas ponownie?
Fala za falą
Dr Joanna Jursa-Kulesza, która jest mikrobiologiem ma złe prognozy dla Polaków. Przewiduje, że tłumy w miejscach publicznych i poruszanie się bez maseczek, grozi tylko jednym. Czeka nas czwarta fala koronawirusa. Według lekarki nadejdzie ona jesienią. Kto będzie wówczas najbardziej narażony na zakażenie? Dr Joanna Jursa-Kulesza powiedziała:
Czwarta fala koronawirusa będzie dotyczyła osób po 65. roku życia, grupy najbardziej narażonej na zakażenie wirusem SARS-COV-2. Dotyczyć też będzie osób w każdym wieku z chorobami współistniejącymi oraz pacjentów z otyłością, która okazała się bardzo poważnym czynnikiem ryzyka
Konieczność szczepienia
Lekarka dowodzi, że koronawirus będzie występował wśród innych wirusów, które powodują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Jedynym zabezpieczeniem przed koronawirusem jest zaszczepienie się. U osób, które zdecydowały się na szczepienie, choroba będzie przebiegała o wiele łagodniej. Jej przebieg może przypominać zwykłe przeziębienie. Pojawia się też pytanie czy jesienna fala zachorowań, nie zdziesiątkuje służby zdrowia.
Wybór szczepionki
Nie wiadomo jeszcze czy przy kolejnych szczepieniach, trzeba będzie zmieniać rodzaj szczepionek. Dr Joanna Jursa-Kulesza powiedziała:
Kolejnym szczepieniem utrwalamy pamięć immunologiczną i najważniejsze jest to, czy zmiana szczepionek spowoduje, że pamięć immunologiczna będzie skuteczna
Na razie najważniejszym jest, żeby pacjent został skutecznie zaszczepiony. Przy powtarzaniu szczepień, prawdopodobnie będzie konieczna inna szczepionka. Lekarka powiedziała:
Monitorujemy koronawirusy tak, jak wirusy grypy. Słyszymy o różnych mutantach, o różnych zjadliwościach wirusa i dlatego wydaje się, że ta, być może, nowa szczepionka, która zostanie skonstruowana podobnie jak ta przeciw grypie – do corocznego szczepienia – będzie zawierała nie tylko jedno białko S, ale np. zmodyfikowane inne białka wirusowe, które będą chroniły nas przed różnymi mutacjami SARS- CoV-2
Źródło: Radio Zet
Zdjęcia: Pexels