Policja APELUJE o rozwagę! Cyberprzestępcy wykorzystują epidemię do kradzieży pieniędzy!

Nie dajcie się nabrać na trik, który stosują oszuści. Policja ostrzega przed sposobem w jaki złodzieje okradają swoje ofiary.

Policja zwraca uwagę na kolejny atak phishingowy związany z epidemią koronawirusa. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

ZOBACZ TAKŻE: Specjaliści BIJĄ NA ALARM! Chodzi o jajka i ich przechowywanie!

 

Oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości SMS, w których informują o rzekomej dopłacie za dezynfekcję przesyłki.

– Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów, żadna firma kurierska nie wysyła tego typu SMS-ów. W ten sposób cyberprzestępcy mogą próbować was okraść alarmują funkcjonariusze Policji.

 

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza taka sytuacja w której oszuści podszywają się pod firmy kurierskie. Już jakiś czas temu dochodziło do dużych kampanii phishingowych, których ofiarą byli klienci dostawców paczek. Teraz przestępcy znów wykorzystują podobną strategię i ponownie wysyłają nieprawdziwe wiadomości SMS wykorzystując przy tym epidemię koronawirusa. Oszuści wysyłają SMS, w którym o konieczności dopłaty za dostarczenie paczki w kwocie 1,50 zł z powodu opłaty dezynfekcyjnej. W tej wiadomości znajduje się także link, który prowadzi nas do fałszywej strony. Pod żadnym pozorem nie powinniście klikać w tego typu odnośnik! Jest to zwykłe oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy.

 

Policja apeluje też o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Wystarczy kilka chwil by sprawdzić czy dana wiadomość jest prawdziwa czy nie. A może nas to uchronić przed utratą pieniędzy.

fot. pixabayKomentarze