Polscy youtuberzy zatrzymani? Czy to ofiary spoofingu?

Wczoraj w Warszawie (11.08.2024) miał miejsce fałszywy alarm bombowy. Ładunek wybuchowy miał się znajdować na pokładzie samolotu z Okęcia do Newark (USA).

Policja poinformowała o zatrzymaniach w tej sprawie i w komunikacie czytamy:

 

Policjanci z Legionowa i OPP zatrzymali 8 osób podejrzewanych o wywołanie fałszywego alarmu bombowego na pokładzie samolotu lecącego z Warszawy do USA. To mężczyźni w wieku od 23 do 60 lat. Trawają czynności w kierunku artykułu 224a kk. Pasażerowie zostali bezpieczenie ewakuowani

 

 

Nieoficjalnie mówiło się, że zatrzymani to znani youtuberzy [czytaj tutaj]. Później zaś, że to właśnie celebryci mogli być ofiarą spoofingu. Co to jest spoofing?

 

pixabay

 

Boxdel zatrzymany?

Jedną z zatrzymanych osób (informacja niepotwierdzona – podana przez serwis Miejski Reporter) miałby być Boxdel. Tymczasem jak podaje serwis boop.pl, w ostatnich dniach rzekomy Boxdel miał wykonywać telefony do różnych osób. Jest to możliwe z pomocą AI i jak mówią znajomi celebryty, trudno jest się zorientować, że nie dzwoni znana nam osoba. Jedna z osób zwróciła jednak uwagę na tempo mówienia i sam temat rozmowy.

Czyżby więc Boxdel i inni mieli być ofiarami spoofingu?

 

Spoofing co to?

Jak podaje rządowy serwis dotyczący cyberbezpieczeństwa*

 

Spoofing to rodzaj ataku, w którym przestępcy podszywają się pod banki, instytucje i urzędy państwowe, firmy, a nawet osoby fizyczne w celu wyłudzenia od swoich ofiar danych lub pieniędzy.

 

Ale to nie wszystko, bo obecne narzędzia internetowe pozwalają się także podszyć pod konkretny numer telefonu, a dzięki sztucznej inteligencji podłożyć nawet głos danej osoby:

 

Jednym z najpopularniejszych ataków spoofingowych są te wykorzystujące połączenia telefoniczne. Oficjalna nazwa tego typu ataku to Caller ID Spoofing. Cybeprzestępcy używają różnych ogólnodostępnych narzędzi w sieci, które pozwalają dzwoniącemu podszywać się pod dowolnie wybrany przez siebie numer.

 

O tym, jak łatwo się nabrać na spoofing świadczą choćby programy typu „Nosel wkręca w radiu Zet”, gdzie dziennikarz podszywa się pod urzędnika lub przedstawiciela danej firmy i namawia daną osobę do wykonywania bardzo dziwnych czynności.

Uważajmy zatem i chrońmy swoje dane. W sieci bardzo często bowiem dochodzi do kradzieży tożsamości i spotkało to nawet prezydenta Andrzeja Dudę [zobacz tutaj].

 

*cyt. gov.pl

Komentarze