Polska pomaga Ukrainie! UKRAINA WSTRZYMUJE LEGALIZACJĘ POLSKICH POMNIKÓW!

Wstrzymanie legalizacji polskich pomników na Ukrainie! Ukraiński IPN tłumaczy to brakiem reakcji władz Polski na niszczenie ukraińskich miejsc pamięci narodowej.

 

Niszczenie pomników, ostrzelanie polskiej ambasady, rok 2017 – rokiem UPA, a teraz Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wstrzymuje legalizację polskich pomników na Ukrainie.

 

IPN zapowiedział wstrzymanie wydawania pozwoleń na prace poszukiwawcze pochówków i porządkowanie polskich miejsc pamięci na Ukrainie. Zaapelowano także do lokalnych władz samorządowych, by wstrzymały rozpatrywanie wniosków „jakichkolwiek polskich instytucji, osób prywatnych czy organizacji społecznych dotyczących wydawania zezwoleń na budowę nowych polskich pomników i znaków pamięci, czy też restaurację już istniejących”.

 

Według IPN w Kijowie na terenie Ukrainy znajduje się obecnie „co najmniej 105 polskich pomników i znaków pamięci”, które powstały w latach 1991-2017 i – jak głosi oświadczenie – „pozostają one nielegalne”. Tą decyzję Ukraiński IPN tłumaczy zniszczeniem pomnika żołnierzy UPA. 

 

,,26 kwietnia na cmentarzu we wsi Hruszowice w powiecie przemyskim w województwie podkarpackim grupa nieznanych osób zniszczyła bratnią mogiłę żołnierzy UPA i dopuściła się znieważenia herbu państwowego Ukrainy, tryzuba” – informuje komunikat.

 

Polskie ministerstwo kultury podkreśla natomiast, że demontaż pomnika jest zgodny z prawem i zwraca uwagę, że to pomnik UPA wzniesiono z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa.

 

źródło: PAP

KG

 Komentarze