Polska zapłaci Unii karę finansową?

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niewdrożenie dyrektywy w sprawie systemów gwarancji depozytów z 2014 roku, która wzmacnia ochronę deponentów.

Jak informuje portal wnp.pl, termin wdrożenia dyrektywy minął 3 lipca 2015 roku. W zeszłym roku Komisja Europejska wysłała do Polski upomnienie, wzywając do wdrożenia dyrektywy.
„Ponieważ procedura legislacyjna w Polsce jeszcze się nie zakończyła i wciąż nie dokonano pełnej transpozycji nowych przepisów (…) skierowano sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE” – poinformowała Komisja Europejska.

— Zdecydowaliśmy się na ten krok, bo ta dyrektywa naprawdę jest ważna – powiedziała Vanessa Mock, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. usług finansowych.
Dyrektywa z 2014 roku podnosi poziom ochrony depozytów poprzez szybsze wypłaty i lepszą wymianę informacji.

Z kolei jak podaje Polskie Radio, Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju, zapewnił, że dyrektywa zostanie wdrożona na dniach.

— Niestety nasi poprzednicy zaniedbali ten temat, bo to wcześniej powinno było być załatwione, ale Rada Ministrów bardzo szybko się tym zajęła – podkreślił wicepremier Morawiecki.

Było wchodzić do Unii? Teraz będzie trzeba płacić kary brukselskiemu suwerenowi!

Zobacz także: Komisja Europejska pogrozi Polsce?

Natalia W.

Komentarze