Polskie grobowce starsze niż Egipskie piramidy. NIEZWYKŁE konstrukcje na terenie Polski! (VIDEO)

Bez żadnych wątpliwości można powiedzieć, że Egipskie piramidy są najbardziej znanymi budowlami dla współczesnej ludzkości. Jednak Polacy mogą się pochwalić jeszcze starszymi budowlami. Są nimi grobowce megalityczne na Pomorzu, trzeba o nie jednak zadbać.

 

Obiekty mają ponad 5 tysięcy lat. Największe zgrupowanie tychże obiektów znajduje się w okolicach rzeki Łupawy koło Słupska. Mieszkańcy zaczęli dbać, by budowli już nikt nie niszczył, starają się o stworzenie tam Parku Kulturowego. Robią wszystko by zatrzymać proces rozkładania konstrukcji.

 

Megalityczne grobowce budowano z ogromnych kamieni, które mają nawet po dwa metry. Największa konstrukcja w całości ma zaś aż 56 metrów. Największe szkody są wyrządzane przez złodziei, którzy kradną kamienie. Mają one dużą wartość budowlaną.

 

„One są starsze niż piramidy w Egipcie. Powinniśmy się nimi chwalić nie tylko w Polsce, ale i na świecie” – powiedział archeolog, doktor habilitowany Jacek Wierzbicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W każdym grobowcu składano ciało tylko jednej osoby, musiała być ona bardzo ważna dla całej społeczności.

 

„Na pewno nie udało nam się znaleźć wszystkich zachowanych grobowców. To było dość skomplikowane w przeszłości, bo te miejsca zarastały przez lata zielenią. Teraz mamy możliwość skanowania lasu z wysokości, z samolotu czy satelity i przy dobrym programie komputerowym i odpowiedniej wiedzy naukowej może takie miejsca odnaleźć.”

 

Więcej na ten temat mogą się Państwo dowiedzieć z filmu poniżej.

 

Źródło/foto: radiogransk.pl
łk

Komentarze