Polskie placówki na UKRAINIE – bez ochrony lub chronione przez Ukraińców!

 

Kto chroni polskie placówki dyplomatyczne na Ukrainie? Jakie są zasady ochrony pracowników?

Polskie placówki dyplomatyczne na Ukrainie ochraniane są przez pracowników Służby Ochrony i Kontaktu MSZ, Biuro Ochrony Rządu oraz – poza terenem placówek – przez wyspecjalizowaną jednostkę Gwardii Narodowej ukraińskiego MSW. Na Ukrainie znajduje się sześć polskich konsulatów – ochraniane są przez: Służbę Ochrony i Kontaktu, natomiast ambasada w Kijowie przez Biuro Ochrony Rządu – wyjaśnia ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.

 

Przy budynkach  Gwardii Narodowej dyżurują funkcjonariusze, a wejście do ambasady ogrodzone jest wysokim metalowym parkanem. W środku istnieje kilka form ochrony bezpieczeństwa: domofon z polską ochroną wewnętrzną, bramka bezpieczeństwa oraz skaner.

 

Z uwagi na ostatnie wydarzenia warto przypomnieć, że nie wszystkie placówki są chronione w ten sposób. W Kijowie polski Wydział Promocji Handlu i Inwestycji chroniony jest przez żołnierzy ukraińskiej Gwardii. Bez żadnej ochrony pozostaje natomiast Instytut Polski w Kijowie, który zajmuje się kulturalną promocją naszego kraju. MSZ w Warszawie ogłosiło, że do czasu spełnienia oczekiwań strony polskiej w sprawie ochrony przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte. W odpowiedzi MSW Ukrainy wzmocniło ochronę placówek dyplomatycznych w tym kraju.

 

źródło: PAP

 

 

Komentarze