„Pomocy! Moje dziecko się krztusi”! Tak powinna wyglądać PIERWSZA POMOC

„Pomocy! Moje dziecko się krztusi”! Tak powinna wyglądać PIERWSZA POMOC w przypadku zadławienia. 

 

1. Połóż malucha na przedramieniu buzią w dół.

W pierwszej kolejności przytrzymaj dziecku szczękę. Jeśli dziecko jest zbyt ciężkie, by tak je położyć, przedramię oprzyj na swoim udzie. Co zrobić, gdy dziecko jest za duże? Oprzyj je wygodnie na przedramieniu, usiądź lub uklęknij na podłodze i przełóż je przez kolana głową w dół. Pamiętaj, by nigdy nie odwracać dziecka do góry nogami. Następnie wykonaj kolejne kroki.

 

 

2. Uderz nadgarstkiem w plecy. Powtórz to do 5 razy. Gdy twoja pociecha złapie oddech, lub zakaszle, zapłacze itd. to znaczy, że czynność podziałała. W przeciwnym razie:

 

 

 

3. Usuń ciało obce. Pamiętaj, by odwrócić malucha buzią do siebie. Rozchyl jego usta, a następnie spróbuj wyjąć ciało obce. W tym celu spróbuj je wyjąć jednym palcem (zagiętym jak haczyk). Jeśli nie uda ci się udrażnić dróg oddechowych dziecka, stosuj się do kolejnego kroku:

 

 

4. Uciskaj klatkę piersiową. Ułóż niemowlę tak jak w punkcie 1., tylko na plecach, podtrzymując ręką jego potylicę. Zacznij uciskać klatkę piersiową. Połóż na mostku palec wskazujący i średni. Uciśnij klatkę tak, aby ugięła się na 1/3 swojej głębokości. Po każdym ucisku poczekaj, aż mostek wróci do pozycji wyjściowej, nie zdejmując z niego palców. Powtórz do pięciu razy. Jeśli to nie pomoże, wykonaj kolejny ruch:

 

 

 

5. Powtórz wszystkie opisane wyżej czynności do momentu przybycia fachowej opieki medycznej. Nie poddawaj się, ponieważ po pewnym czasie mięśnie gardła rozluźnią się i znacznie łatwiej będzie ci usunąć ciało obce.

 

6. Gdy dziecko straci przytomność, natychmiast rozpocznij reanimację. W tym celu połóż malucha na wznak na twardym podłożu. Odchyl jego głowę i wykonaj 5 wdechów po 1-1,5 s. Próbuj do 5 razy. Pamiętaj o masażu serca i wentylacji (30 uciśnięć, 2 wdechy). W międzyczasie sprawdź czy nie widać ciała obcego. Prowadź reanimację do przybycia odpowiednich służb.

 

Zobacz też: To najbardziej wzruszająca reklama na świecie! Tata kłamał, aby…

Zdjęcie: YoutubeKomentarze