Ponad 794 000 zł na minusie! Fundacja Instytut Lecha Wałęsy musi zwrócić pieniądze!

 Fundacja Instytut Lecha Wałęsy musi zwrócić aż 760 tysięcy złotych spółce Energa  – orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Gdańsku.

 

Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, że 760 tys. zł Fundacja Instytut Lecha Wałęsy ma zapłacić spółce Energa, a to wszystko za sprawą nie wywiązania się z umowy sponsorskiej z koncernem. Wyrok nie jest prawomocny i uznaje, że strona pozwana – Fundacja Światowe Centrum Pokoju (to nowa nazwa dawnej Fundacji im. Lecha Wałęsy) – nie wykonała żadnych usług marketingowych, do których zobowiązała się na rzecz Energi za otrzymane od niej pieniądze.

 

760 tysięcy to nie jedyna kwota,  fundacja ma również zapłacić gdańskiemu koncernowi odsetki od stycznia 2016 rok oraz pokryć koszty procesu w wysokości 34 tys. zł. Portal TVN24.pl w kwietniu podał informację o żądaniu ze strony podmiotów związanych ze spółkami Skarbu Państwa, zwrotu dotacji w wysokości 1 mln 700 tys. zł., udzielonych Instytutowi Lecha Wałęsy na realizację projektów. Firmy te uznały, że nie wszystkie zadania zawarte w umowie zostały wykonane przez Instytut.

 

O kłopotach finansowych fundacji mówił kilka dni temu w „Radiu Zet” jej prezes Jerzy Stępień. Na pytanie, z jakiego powodu Instytut jest zadłużony Stępień tłumaczył, że „zaciągano pewne zobowiązania, ale następnie ich nie wykonywano, a środki otrzymane na wykonywanie tych zobowiązań przeszły, poszły na jakieś inne cele”. Dopytywany, na co zostały wydane te pieniądze odpowiedział, że na „utrzymanie Instytutu, na pensje”.

 

Pytany, czy Instytut zadłużył jego były prezes Mieczysław Wachowski, Stępień podkreślił, że Wachowski „sam się podał do dymisji”. „Uznał, że dalej już nie może tego prowadzić, okazało się, że nie jest w stanie” – dodał szef Fundacji.

 

Jak podkreślił, pieniądze nie zostały „roztrwonione, rozgrabione”. „Zostały przeznaczone na inne cele niż te, które sformułowali donatorzy i do których realizacji Instytut się zobowiązał” – dodał Stępień.

 

Fundacja ma na celu ochronę dziedzictwa narodowego, tradycji niepodległościowej i solidarnościowej oraz dokumentacja życia i działalności Lecha Wałęsy. W latach 2008-2014 ILW przyznawał Nagrodę Lecha Wałęsy.

 

źródła: PAP

fot.: bazy/pixabay

KGKomentarze