Porwanie rodzicielskie, a uprowadzenie dziecka. Co to jest i czym się różnią?

Gdy rodzice walczą ze sobą po rozstaniu, czasem jedno z nich decyduje się na dramatyczny krok: porwanie dziecka.

Jednak czym jest porwanie rodzicielskie, a czym uprowadzenie dziecka? W Kodeksie Karnym art. 211 zapisano:

 

Kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Jednak w przypadku, gdy porwanie dokonane jest przez rodzica, sprawa nabiera innego wymiaru. Mówimy wtedy o porwaniu rodzicielskim lub uprowadzeniu dziecka.

 

Uprowadzenie dziecka to sytuacja, gdy rodzic zabierający małoletniego robi to bez zgody drugiego rodzica. A sam ma ograniczone prawa rodzicielskie i nie może decydować o miejscu pobytu dziecka.

Porwanie rodzicielskie to sytuacja, gdy rodzice mają równe prawa rodzicielskie. Dziecko zostaje zabrane z pod opieki rodzica i bez jego zgody.

Takie porwanie rodzicielskie często jest poprzedzone nieprawidłowym przebiegiem kontaktów z dzieckiem tj. niedotrzymywanie planu spotkań, przedłużanie takich spotkań czy wyjazdów.

 

>>>Udręka Katarzyny Figura! Aktorka od 7 lat nie może…

 

W przypadku uprowadzenia dziecka przez rodzica, który nie ma prawa do opieki nad małoletnim, fakt ten koniecznie trzeba zgłosić na Policję. Również porwanie rodzicielskie można zgłosić do służb. Szczególnie, jeśli nie mamy informacji o miejscu pobytu dziecka i planach drugiego rodzica.

 

Dodatkowo zarówno w przypadku porwania jak i uprowadzenia można zgłosić się do sądu opiekuńczego miejsca pobytu dziecka z wnioskiem o odebranie dziecka. Jeśli nie wiadomo, gdzie przebywa małoletni, to sąd zleci poszukiwania wydając ogólnopolski nakaz poszukiwań.

 

Konsekwencje wywiezienia dziecka są następujące: w przypadku rodzica mającego ograniczone prawa rodzicielskie, mogą one zostać całkowicie odebrane.

W przypadku porwania rodzicielskiego można wystąpić z wnioskiem o ograniczenie bądź odebranie praw rodzicielskich. Taki wniosek należy złożyć w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego.

 

>>>Jak objawia się stalking? I jak sobie z nim radzić?

 

fot. pixabay

Komentarze