POTĘŻNY METEORYT odnaleziony w Poznaniu! To absolutny rekord w tej części Europy – gigant waży aż…

Dwaj poznaniacy, którzy zawodowo zajmują się poszukiwaniem meteorytów pochwalili się właśnie niesamowitym odkryciem. W rezerwacie Meteoryt Morasko znajdującym się w północnej części miasta natrafili na prawdziwego rekordzistę, który przebił wszystko to, co do tej pory odnaleziono w Europie Środkowej.

 

Andrzej Owczarzak i Michał Nebelski od lat poszukują kamieni z kosmosu. Rezerwat Morasko jest do tego idealnym miejscem. Przed 5 tysiącami lat na ten obszar spadł deszcz meteorytów. Znajdywano tu już wiele sporych wagowo i rozmiarowo kamieni. Największy znaleziony do tej pory miał 261 kilogramów.

 

Meteoryt odkopany przez dwóch odkrywców ważył aż… 315 kilogramów! Wprawdzie pokrywała go warstwa zwietrzeliny, czyli pierwiastków, które przylgnęły do niego na ziemi, którą należało oczyścić. Mimo to, nawet po tym procesie meteoryt znacznie pobił dotychczasowy rekord z 2012 roku. Jego ostateczna waga, bez ziemskich osadów to 271 kilogramów!

 

Odkrywcy zaznaczają, że odnalezienie go poprzedziła wielomiesięczna, ciężka praca na terenie rezerwatu. Nie było to zupełnie przypadkowe odkrycie i ślepy traf. Kamień z głębokości około 2 metrów wykopano latem tego roku, ale przez kilka miesięcy trwał proces oczyszczania go. Dopiero teraz mężczyźni pochwalili się znaleziskiem.

 

To nie pierwszy tak wielki okruch kosmicznych skał odnaleziony przez Owczarzaka i Nebelskiego. Swego czasu odkryli meteor o wadzie 174 kilogramów, który nazwali Bobol. Najnowszy – przekornie – został ochrzczony… Kruszynka!

 

Mamy nadzieję, że kolejne lata pracy przyniosą naszym poszukiwaczom następne wielkie znaleziska.

 

o2.pl foto: pixabay, zdj. ilustracyjne

 

 Komentarze