Prezydent chce zwiększyć aktywność w ramach koalicji antyterrorystycznej

Prezydent Duda stwierdził, że Polska jest gotowa, by zwiększyć aktywność w ramach koalicji antyterrorystycznej.

 

Na konferencji GLOBSEC 2017 Andrzej Duda zadeklarował gotowość na szczycie w Brukseli. Według niego, Polska jest gotowa zwiększyć obecność w miejscach, gdzie już dzisiaj są polscy żołnierze i sprzęt, to jest w Afganistanie i Iraku.

 

„To jest nasz wkład w budowę sfery bezpieczeństwa i pokoju. Gdy będzie wspólna decyzja państw NATO, my jesteśmy gotowi tę swoją kontrybucję zwiększyć” – podkreślił Duda.

 

 „Była ogólna deklaracja, jako że zapadła decyzja, że Sojusz Północnoatlantycki jako całość wchodzi do Globalnej Koalicji przeciwko Daesz” – zaznaczył, używając arabskiego akronimu Państwa Islamskiego (IS).

 

Nie obyło się oczywiście bez komentarza Andrzeja Dudy w sprawie Donalda Trumpa  – „Pan prezydent podkreślał m.in. to, że Stany Zjednoczone zwiększyły w tym roku jego decyzją nakłady na bezpieczeństwo europejskie i to zwiększyły je bardzo istotnie – o ile pamiętam, o 1 mld 400 mln dolarów., co stanowi kwotę niebagatelną, bo to jest praktycznie o jedną trzecią zwiększanie poprzednio planowanych wydatków” – powiedział. Dodał, że dzięki tym środkom będzie można realizować postanowienia art. 5 Traktatu.

 

Prezydent mówił również, że na szczycie NATO w Brukseli podtrzymano ustalenia szczytu w Warszawie. „W tym znaczeniu, że nie ma żadnego absolutnie kwestionowania konieczności pozostawania wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w krajach, do których grupy batalionowe zostały skierowane decyzjami szczytu warszawskiego. Te grupy są formowane. Myślę o Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, myślę także o drugim elemencie – tailored forward presence – o Rumunii i Bułgarii”.Właśnie dlatego tak mocno akcentuję konieczność solidarności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego (…) i zasadę 360 stopni – bezpieczeństwo musi być zapewnione jednakowo we wszystkich krajach Sojuszu Północnoatlantyckiego” 

 

Z ust prezydenta usłyszeliśmy również o Inicjatywie Trójmorza, opartej na współpracy pomiędzy Polską, Chorwacją, Litwą, Łotwą, Estonią, Czechami, Słowacją, Słowenią, Węgrami, Rumunią, Bułgarią i Austrią.

 

 źródło: PAP

KG

Komentarze