Prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę. Idą WAŻNE zmiany!

Prezydent podpisał ustawę o zdalnym odczytywaniu liczników energii elektrycznej. To prawdziwa rewolucja. Podpis Andrzeja Dudy pozwoli na montaż tzw. inteligentnych liczników oraz stworzenie centralnego systemu informacji.

Idą zmiany

W noweli ustawy znajduje się harmonogram montażu specjalnych liczników przez operatorów energii. W ciągu najbliższych dwóch lat tzw. inteligentne liczniki ma posiadać 15 % odbiorców danego operatora. Natomiast w 2025 roku ten odsetek ma wzrosnąć już do 35 % odbiorców. Przewiduje się, że w roku 2027 będzie to 65% odbiorców. Szacuje się, że w 2028 roku specjalne inteligentne liczniki, które umożliwiają zdalny odczyt będzie posiadało aż 80% odbiorców u danego operatora.

Jak to będzie działać?

Dane z liczników o pobranej i oddanej energii będą sumowane w odstępie 15 minut. Będą też gromadzone dane o mocy, parametrach jakościowych oraz inne, których zbieranie będą określać nowe przepisy. Na mocy ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, powstanie Centralny System Informacji Rynku. Operatorem tego podmiotu ma być spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Pixabay

Nowe regulacje

W rozliczeniach za daną usługę przyjmuje się regułę salda. Portal money.pl pisze o nowym systemie:

Podstawą do rozliczeń stawki sieciowej ma być wyłącznie różnica pomiędzy ilością energii elektrycznej pobranej przez magazyn energii elektrycznej i energii ponownie wprowadzonej do sieci z tego magazynu, co określa się jako stratę w procesie magazynowania energii elektrycznej.

Nowelizacja ustawy ułatwi też inwestycje w morskie farmy wiatrowe. Za sprawą ustawy pojawi się też możliwość odzyskiwania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci trakcyjnej w czasie hamowania pociągów czy tramwajów.

Źródło: o2

Zdjęcia: Facebook/Andrzej Duda

PixabayKomentarze