Prezydent Andrzej Duda wyróżniony nagrodą. Zobacz za co

Serwis internetowy NaukaoKlimacie.pl, który zajmuje się popularyzacją nauki, prowadzi od 2014 roku plebiscyt na „klimatyczną bzdurę roku”. W 2018 roku internauci wyróżnili tym tytułem wypowiedź prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

 

Prezydent Andrzej Duda otwierając szczyt klimatyczny w Katowicach powiedział wiele kontrowersyjnych i stojących w sprzeczności z ustaleniami nauki, słów.

 

Przede wszystkim wyraził pogląd jakoby Polska była liderem w powstrzymywaniu zmian klimatycznych co jest niezgodne z prawdą. Wykonaliśmy duży postęp w ostatnich 30 latach ale nadal jako kraj borykamy się z podstawowymi problemami jak np. stan powietrza. Prezydent mówił też o wiodącej roli górnictwa w Polsce oraz o tym, że węgiel jest paliwem ekologicznym i nie ma powodu aby z niego rezygnować.

 

Słowa, za które w konkursie został wyróżniony brzmią:

 

„Użytkowanie (…) węgla i opieranie [na nim] bezpieczeństwa energetycznego nie stoi (…) w sprzeczności z ochroną klimatu”.

 

W swoim uzasadnieniu bzdury wypowiedzianej przez Dudę, serwis odpowiada:

 

„Stanowisko nauki jest jednoznaczne: nie ma możliwości pogodzenia dalszego spalania paliw kopalnych z ochroną klimatu. Spalanie węgla oznacza emisje dwutlenku węgla a – jak przeczytamy w Specjalnym Raporcie IPCC – jeśli chcielibyśmy zatrzymać ocieplanie się klimatu, musimy całkowicie zaprzestać takich emisji. Więcej na ten temat przeczytasz w specjalnym artykule, w którym skomentowaliśmy zarówno wystąpienie prezydenta Polski Andrzeja Dudy na otwarciu szczytu klimatycznego jak i wypowiedzi innych dygnitarzy.”

 

Serwis Nauka o Klimacie, który organizuje konkurs jest tworzony przez specjalistów i naukowców:

  • prof. dr hab. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów oraz modelowania numerycznego procesów atmosferycznych;
  • dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery, specjalistka od transferu radiacyjnego w atmosferze oraz od nauczania o procesach i zjawiskach atmosferycznych;
  • Marcin Popkiewicz,  fizyk jądrowy, przedsiębiorca, dziennikarz, autor książek „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i portalu „Ziemia na rozdrożu”;
  • Anna Sierpińska, architekt krajobrazu, grafik, analityk procesów na styku biznes/obywatele/przyroda.

 

Nagroda przyznawana jest przez internautów w głosowaniu.

 

Źródło: NaukaoKlimacie.pl, klimatycznabzduraroku.pl

Fot. Twitter

ZOBACZ TEŻ: https://wsieci24.pl/pierwszy-raz-w-historii-na-hawajach-spadl-snieg-video/

 

 

Komentarze