Protest fizjoterapeutów przeciw projektowi PiS

Protest fizjoterapeutów przeciw projektowi PiS

Organizacje zrzeszające fizjoterapeutów manifestowały przed Sejmem przeciwko rozwiązaniom, które zawarł w projekcie nowelizacji ustawy o ich zawodzie rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jak informuje portal polsatnews.pl, nowelizacja PiS likwiduje samorząd zawodowy i ogranicza zakres uprawnień zawodowych. W związku z nowelizacją, rehabilitanci będą działali wyłącznie na zlecenie lekarza, czyli nie będą mogli samodzielnie kierować pacjentów na zabiegi. Pacjent będzie musiał mieć zlecenie od lekarza nawet w prywatnym gabinecie rehabilitacyjnym, co zdaniem fizjoterapeutów, doprowadzi do likwidacji wielu gabinetów.

— To są zapisy, które obowiązują też w sektorze usług prywatnych. Sektor prywatny stanowi 4/5 wydatków na rehabilitację w Polsce. Jeśli się przeniesie zasady Narodowego Funduszu Zdrowia, które są chore i kalekie, na rynek usług prywatnych, to całkiem sparaliżuje to usługi fizjoterapeutyczne w Polsce – powiedział Tomasz Marek, kierownik Centrum Kompleksowej Rehabilitacji Konstancin-Jeziorna.

PiS stopniowo i regularnie coraz głębiej uderza w wolną przedsiębiorczość. Fizjoterapeuci to tylko jeden z wielu przykładów. Kto następny?

Zobacz także: Branża śmieciowa protestowała w Warszawie

Katarzyna B.Komentarze