Przerażający skorupiak z Rowu Mariańskiego. Jego nazwa to OSTRZEŻENIE dla ludzkości

Wydawać by się mogło, że najgłębszy rów oceaniczny świata to miejsce zupełnie wolne od wpływu ludzi. Zapuszczały się tam przecież wyłącznie badawcze batyskafy, a i to nieczęsto. A jednak okazuje się, że sytuacja ma się zupełnie inaczej, czego najlepszym przykładem jest ten nowo odkryty skorupiak z Rowu Mariańskiego. 

Po raz pierwszy na ten gatunek naukowcy natknęli się w 2014 roku. 5-centymetrowe stworzenie stało się obiektem intensywnych badań i obserwacji naukowców. Te zaś dały wynik przerażający, a na pewno dający wiele do myślenia. Uczeni, by zwrócić uwagę na ten problem nadali zwierzęciu bardzo charakterystyczną nazwę. Ma być ona przestrogą i bodźcem do podjęcia właściwych działań.

 

Skorupiak został nazwany Eurythenes plasticus. Wszystko za sprawą tego, że w ciele tego niewielkiego zwierzęcia odkryto drobiny plastiku – a konkretnie mikrowłókna tworzywa, które znamy pod nazwą tereftlan etylenu, czyli tworzywo PET.

 

ZOBACZ TEŻ: Uwielbiany aktor z „Gry o Tron” ma KORONAWIRUSA. Opowiedział jak się czuje

 

Chcieliśmy nadać silny sygnał ostrzegawczy przed zaśmiecaniem mórz i oceanów oraz uświadomić wszystkim, że musimy pilnie uczynić coś przeciwko zmasowanemu zalewaniu nas falą plastikowych odpadów

– mówi Alan Jamieson, kierownik misji badawczej, która odkryła skorupiaka.

 

Wielu naukowców od dawna zwraca uwagę na to, że mikroplastik znajduje się zarówno w pitej przez nas wodzie jak i we wdychanym powietrzu. To jednak nie robiło takiego wrażenia jak fakt znalezienia plastiku w najgłębszym miejscu na Ziemi. Czy jednak w tym momencie jesteśmy w stanie cokolwiek zmienić?

Komentarze