Rejestracja na mszę oraz zakaz śpiewania kolęd. Wprowadzono takie ograniczenia

Koronawirus wciąż nie odpuszcza. Co za tym idzie nie brakuje coraz to nowszych restrykcji. Ich natężenie zwiększa się szczególnie  przy okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia. W związku z tym w jednym z europejskich państw wprowadzono nowe ograniczenia dotyczące mszy świętych.

 

Zakaz śpiewania kolęd oraz rejestracja na mszę. Takie są nowe ograniczenia jakie wprowadzono w Niemczech w związku z pandemią koronawirusa. Szczegółowe zasady obowiązujące na nabożeństwach zatwierdzone zostało przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 

„Nabożeństwa w Wigilię odbędą się bez zbiorowego śpiewu i każdy uczestnik musi się zarejestrować.” – poinformował Martin Dutzmann, przedstawiciel Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Dodał on również, iż w przypadku wątpliwości, czy nabożeństwo można zorganizować odpowiedzialnie należy je odwołać.

 

Poza rejestracją na mszę wierny udający się na nabożeństwo będzie musiał zabrać ze sobą maseczkę. Obowiązkowe będzie również zachowywanie odpowiedniego odstępu. Wynosić on ma 1,5 metra. Najbardziej zaskakującą restrykcją ma być zakaz śpiewania kolęd. Dla wielu wiernych ograniczenie to może być dotkliwe. W końcu święta Bożego Narodzenia kojarzą się z kolędami. Dodatkowo oczywiście obowiązuje limity osób, które do Kościoła mogą w ogóle wejść.

 

W dyskusjach z niemieckim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych na temat ograniczeń w Kościołach uczestniczyło wielu przedstawicieli różnych religii. Poza reprezentantami katolików, protestantów, kościoła prawosławnego i wolnego pojawili się również Żydzi i Muzułmanie.

 

W Polsce na razie nie ma pomysłów na podobne ograniczenia. Czy jednak rząd nie zdecyduje się na takie rozwiązania nie wiadomo.

 

Źródło: Poradnikzdrowie

Foto: Pixabay

Komentarze