REKORDOWA cena za amerykański obraz. Za to płótno kolekcjoner zapłacił aż…

Rozrzutność i obnoszenie się ze swoim bogactwem to cechy, które nie specjalnie kojarzą się z japońskimi ideałami. Jednak Yusaku Maezawa, 14. najbogatszy człowiek Japonii, którego majątek szacuje się na około 3,5 miliardów dolarów, ustanowił w połowie maja nowy rekord w świecie sztuki.

 

Japoński miliarder kupił obraz współczesnego malarza Jeana-Michela Basquiata. Zapłacił za dzieło dokładnie 110,5 milionów dolarów.

 

Malarz Jean-Michel Basquiat uważany jest za jednego z prekursorów sztuki ulicznej i grafitti. Obraz pozbawiony jest tytułu. Płótno przedstawia czarną czaszkę na błękitnym tle. Tym sposobem stało się najdroższym obrazem amerykańskiego twórcy w historii. Jedynie 10 obrazów innych twórców przekroczyło w historii granicę 100 mln dolarów.

 

Miliarder przyznaje, że nie korzysta z usług doradcy ds. sztuki, a przy częstych zakupach dzieł kieruje się jedynie miłością do sztuki, a nie lokatą kapitału. „Po prostu podążam za instynktem. Kiedy myślę, że to jest dobre, kupuję to” – wyjaśnia Maezawa.

 

Nowy właściciel obrazu zapowiada, że chce otworzyć muzeum i wystawić swoją kolekcję w mieście Chiba. Zaznacza także plany wypożyczania posiadanych obrazów do muzeów na całym świecie.

 

Źródło: PAP Life
kdKomentarze