Rewolucja w SŁODKICH NAPOJACH! Od kwietnia będą…

Szykują się nowe przepisy dotyczące słodkich napojów! Od kwietnia mają być…

Podatek od cukru nakłada na producentów słodkich napojów dodatkową opłatę za dodanie do produktu cukru lub słodzika.

 

Projekt został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia. Producent słodkiego napoju będzie musiał zapłacić 50 groszy za każdy litr produktu, który będzie zawierał cukier lub słodziki. W przypadku napojów z tauryną, kofeiną lub guaraną dopłata będzie wynosiła 10 gr. Jeśli stężenie cukru w danym napoju przekroczy 5 gramów na 100 mililitrów, producent za każdy dodatkowy gram będzie musiał zapłacić 5 gr.

 

Rozporządzenie zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku.Dodatkowy podatek od niektórych artykułów nie jest niczym nowym. Od lat nałożony jest on na papierosy czy alkohol. Nałożenie go na cukier to bardzo dobre posunięcie „- mówi dr Krystyna Pogoń, dietetyk.

 

Ministerstwo Zdrowia chce w ten sposób przekonać Polaków do zmiany nawyków żywieniowych i ograniczenia ilości spożywanego cukru. Z danych GUS-u za 2018 rok wynika, że przeciętny Polak w ciągu roku zjada ponad 50 kilogramów cukru.

 

Cukier kryje się w większości spożywanych przez nas produktów. Cukier potrafi uzależniać, a jego nadmiar jest zabójczy.

Z raportu „cukier-otyłość-konsekwencje” wynika, że Polak spożywa rocznie aż o 12 kg więcej cukru przetworzonego w potrawach i napojach niż 10 lat temu.

 

ZOBACZ TEŻ:Brudne warzywa i owoce? Jest na to BANALNA METODA!

 

W efekcie trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Tymczasem nadwaga i otyłość są przyczyną wielu chorób, także śmiertelnych. Ryzyko zachorowania np. na cukrzycę typu 2 jest nawet 40-krotnie wyższe u otyłych osób niż u ludzi z prawidłową wagą.

 

 

Źródło:tvnzdrowie/pixabay

 

Komentarze