Robisz TO? Możesz mieć GIGANTYCZNE problemy!

Jeśli to robisz, możesz mieć spore problemy! O co chodzi? Co się stało?

Wzrasta zagrożenie związane z wypalaniem traw. W ostatni weekend było ponad 1,2 tys. takich pożarów. Jest to niezgodne z prawem i grozi utratą dopłat rolniczych!

– Pomimo prowadzonych od wielu lat – przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR, Straż Pożarną i inne instytucje – kampanii informacyjnych na temat zagrożenia, jakie stwarza wypalanie traw dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także jak niszcząco wpływa środowisko naturalne, wciąż spotykamy się z tym zjawiskiem – podało Ministerstwo Rolnictwa.

Zobacz także: TEN serial okazał się hitem wiosny! Właśnie ogłoszono, że…

Pożar niszczy cenną próchnicę, zabija zwierzęta i może być szalenie niebezpieczny też dla ludzi. Nie powoduje odrostu trawy. Po pożarze gleba jest jałowa i potrzebuje bardzo dużo czasu, żeby się zregenerować.

Zakaz wypalania znajduje się w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń. Można za to dostać karę do 20 tys. zł, a nawet trafić do więzienia.

– ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. – podało Ministerstwo.

Nie są to więc żarty. Kary są surowe! Nie ryzykujmy!

Zobacz także: Zamieszanie z ZASIŁKAMI! Wydano oficjalne OŚWIADCZENIE!

Fot. Pixabay

Źródło: Ministerstwo RolnictwaKomentarze