Robisz to po wyjściu z kąpieli? Nieświadomie możesz uszkodzić sobie mózg!

Większość z nas wychodząc po kąpieli z wanny pozbywa się nagromadzonej w uszach wody potrząsając głową. Według naukowców z Cornell University i Virginia Tech jest to ogromny błąd, ponieważ w ten sposób możemy poważnie uszkodzić sobie mózg! Na taki uraz najbardziej narażone są małe dzieci.

Amerykańscy naukowcy, którzy prowadzili badania nad przyspieszeniem, które jest potrzebne do wyrzucenia wody z kanału słuchowego doszli do bardzo ciekawych wniosków. Większość z nas wychodząc po kąpieli spod prysznica czy z wanny w celu pozbycia się nadmiaru wody z uszu potrząsa głową. Okazuje się, że może to prowadzić do bardzo poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń i ma negatywny wpływ na nasz mózg. Badacze doszli do tego przy pomocy prostego eksperymentu. Ze szklanej tuby hydrofobowej wykonali uproszczony model kanału słuchowego i umieścili go na urządzeniu , które stymulowało potrząsanie głowy.

 

 

 

Przewód słuchowy zewnętrzny (łac. meatus acusticus externus) – część ucha zewnętrznego odpowiedzialna za przekazywanie dźwięków pobranych z otoczenia przez małżowinę uszną. Rozpoczyna się otworem słuchowym zewnętrznym a kończy błoną bębenkową. Składa się z części chrzęstnej (początkowej) zawierającej włosy (łac. tragi) oraz gruczoły woskowinowe i części kostnej (pozbawionej włosów), która kończy się pierścieniem włóknistym błony bębenkowej.

 

ZOBACZ:To zdjęcie wzruszyło Internautów! Nie uwierzysz, co zrobił noworodek chwilę po swoich narodzinach…

 

Wnioski z badania okazały się szokujące. Przyspieszenie potrzebne do pozbycia się wody z kanału słuchowego może spowodować bardzo poważne uszkodzenie ludzkiego mózgu! Problem ten szczególnie dotyczy najmłodszych. Małe dziecko, które chce pozbyć się z ucha wody potrzebuje do tego przyspieszenia nawet 10-krotnie przekraczającego przyspieszenie ziemskie. Zdaniem naukowców najlepszym sposobem będzie więc „wpuszczenie kilku kropli płynu u niższym napięciu powierzchniowym niż woda, takiego jak alkohol czy ocet, pozwoli zmniejszyć napięcie powierzchniowe i spowoduje wypłynięcie wody z ucha”. Warto więc po kolejnym wyjściu z wanny czy prysznica spróbować zastosować metody podanej przez naukowców.

 

ZOBACZ TAKŻE:Chcesz, aby twoje DZIECKO było SZCZUPŁE i ZDROWE? PRZECZYTAJ co KONIECZNIE musisz PODAWAĆ MALUCHOWI!

 

źródła: portal.abczdrowie.pl, pl.wikipedia.org foto pixabay.com

 

Komentarze