Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobacz niezwykły teledysk „Czuwaj wiaro i wytężaj słuch”!

1 sierpnia przypada 76′ rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Walka Polaków przeciwko niemieckim wojskom trwała od 1 sierpnia 1944 do 2 października 1944 roku.

Każdego roku rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest obchodzona z należytym uznaniem dla bohaterstwa i ofiarności walczących Polaków.

 

Tym razem jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że pewne elementy obchodów są modyfikowane. Nie zawsze wychodzi to na niekorzyść. I tak na przykład w czasie przymusowego lockdown’u wielu artystów zdecydowało się na nagrania utworów z artystami czy też amatorami w formie zdalnej. Tego typu teledysk zrobił na przykład dyrygent Adam Sztaba do piosenki Co mi Panie dasz (zobacz TUTAJ) czy Andrzej Piaseczny do swojego utworu pt. Jutro.

 

Z podobnej formy skorzystało Muzeum Powstania Warszawskiego. Z udziałem internautów – dzieci, dorosłych, kobiet, mężczyzn a także weteranów – nagrano piosenkę pt. Pałacyk Michla, zwaną często Czuwaj wiaro i wytężaj słuch – od słów z refrenu.

 

Zdobyczna Pantera należąca do plutonu pancernego „Wacek” pod dowództwem Wacława Micuty. Zdjęcie wykonane w rejonie ul. Okopowej – wikipedia

 

Zobacz też: PRL? Tak NAPRAWDĘ spędzano wtedy czas wolny! (FOTO)

 

Pod nagraniem czytamy:

 

(…) potrafimy stanąć ramię w ramię i #JednymGłosem oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Gdziekolwiek byliście: w Polsce i zagranicą, w domach, w mieście, na wsi, na działce; sami, z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami – pokazaliście, że niezależnie od wieku i przekonań, jesteście ludźmi, którzy wspólnie i śpiewająco zdają egzamin z pielęgnowania pamięci.

Dzięki Waszemu odzewowi udało się nam stworzyć wirtualny chór i nagrać teledysk do utworu „Pałacyk Michla”. Mamy nadzieję, że każdego roku będzie Was więcej i uda się nam wspólnie stworzyć wirtualny śpiewnik – pamiątkę dla kolejnych, już cyfrowych pokoleń.

 

Na teledysku  widzimy kilkadziesiąt osób śpiewających nieoficjalny hymn powstańców warszawskich:

 

Czuwaj wiaro i wytężaj słuch,
pręż swój młody duch, pracując za dwóch!
Czuwaj wiaro i wytężaj słuch,
pręż swój młody duch, jak stal!

 

Poniżej prezentujemy video.

 

https://www.facebook.com/1944pl/videos/vb.171827353929/2602629823334644/?type=3&theater

 

 Komentarze