„Rodzina 500 plus” ruszają szkolenia dla obsługi projektu

Od 1 kwietnia będzie można składać wnioski do programu „Rodzina 500 plus”. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać za pomocą portali: empatia, ZUS, ePUAP oraz za pośrednictwem banków.

Elżbieta Rafalska, szef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiedziała: „Został zakończony proces legislacyjny ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. (…) Przed nami nowy etap – etap wdrożenia i uruchomienia tego największego programu adresowanego do polskich rodzin. Programu, z którego skorzysta niemalże 4 mln polskich dzieci, a 2 mln 700 rodzin złoży wnioski”.

„Przed nami nowe wyzwanie związane z tym, jak zorganizować, w jaki sposób uruchomić ten program, żeby stało się to sprawnie, żeby współpraca z samorządami dobrze się ułożyłaby składanie wniosków i ich obsługa nie nastręczała żadnych trudności”- poinformowała dziś rano Rafalska.

Rafalska zapowiedziała, że dziś rozpoczyna się inauguracja szkolenia dla pracowników obsługujących projekt „Rodzina 500 plus”. Do Warszawy na wstępne spotkanie miało przybyć około 400 osób z całej Polski. Szefowa resortu, przedstawiła także informację o tym, że ministerstwo wypracowało tzw. „instruktarz postępowania”, aby cały program był dobrze dopracowany i aby wyeliminować możliwość popełniania błędów podczas procesu decyzyjnego.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, poinformowała, że „Większość wniosków zapewne zostanie złożona bezpośrednio w urzędach jednostek samorządu terytorialnego. Mając świadomość, że wniosków na początku tego procesu będzie bardzo dużo, a także mając świadomość, że odziedziczyliśmy dosyć ułomne, nie zawsze sprawne systemy teleinformatyczne, które służą kontaktowi obywatela z administracją, chcemy zapewnić wielokanałową możliwość składania wniosków o wypłaty świadczeń z „500+”.

Streżyńska dodała, że procedura naboru wniosków będzie się odbywać poprzez cztery kanały. „Pierwszy to portal empatia prowadzony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, drugi – portal usług elektronicznych ZUS, trzeci – ePUAP, a czwarty to banki wymienione w specjalnym, wspólnym obwieszczeniu ministrów rodziny i cyfryzacji. Chodzi o banki, które spełnią określone wymagania zapewnienia bezpieczeństwa składania takich wniosków”. „Wielokanałowość, czyli zapewnienie wielu dróg dotarcia z wnioskiem do właściwego urzędu gminy czy miasta zapewni rozładowanie potencjalnych kolejek i komfort, bo można będzie wypełnić te wnioski online i w ten sposób załączyć również wymagane rozporządzeniem załączniki i oczekiwać na przyznanie świadczenia”- zapewniała szefowa resortu cyfryzacji.

Mariusz Błaszczak, minister MSWiA, skomentował, że to „Na samorządzie terytorialnym będzie spoczywała odpowiedzialność za wypłatę tych pieniędzy obywatelom naszego kraju. Samorządy są do tego przygotowane. Przynajmniej ze strony rządu wykonywane są wszelkie działania, żeby przedstawić możliwości, jakie rząd stworzył samorządom”.

Jak w praktyce będzie wyglądał proces przyznawania i wypłacania pieniędzy z programu „Rodzina 500 plus”? Okaże się już niebawem.

pw

Źródło: www.polskieradio.pl

Komentarze