„Rodzina 500 plus” zagości na dobre

W środę Prezydent Andrzej Duda podpisał rządowy projekt programu „Rodzina 500plus”. Celem podpisanej ustawy, która ma wejść w życie 1 kwietnia jest poprawa sytuacji demograficznej w naszym kraju.

Prezydent RP Andrzej Duda popisując ustawę stwierdził, iż jest to najlepszy dowód na że państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci i udziela im potrzebnego wsparcia. Wypłata świadczenia będzie uzależniona od kryterium dochodowego i wiekowego rodziny. 500 zł będzie wypłacane co miesiąc na każde dziecko w rodzinie jeśli dochód średni nie przekroczy 800zł na osobę, a w przypadku niepełnosprawnego dziecka w rodzinie 1200zł.

„To jest dla mnie niezwykle radosny dzień, ponieważ po raz pierwszy od 1989 roku powstaje i dziś zostanie zakończony proces legislacyjny ustawy, która rzeczywiście oznacza wsparcie ze strony polskiego państwa dla tych, którzy są w naszym kraju najważniejsi, dla rodzin, które mają dzieci”- komentował Prezydent.

Dodał, że „to właśnie jest wzorzec najlepszy – to, że państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci” i „Nie zastępuje rodziny w wychowaniu, nie narzuca rodzicom modelu wychowania dzieci, nie wymusza, w jaki sposób mają swoje dzieci wychowywać, ale daje możliwość, żeby wesprzeć te rodziny, które dzieci mają”.

Ministerstwo informuje, że ustawa ta będzie realizowana przez samorządy. Wniosek trzeba będzie składać corocznie w danym ośrodku pomocy społecznej, w terminie wyznaczonym przez te instytucje. Jeśli wniosek będzie optował w wypłacenie świadczenia również na pierwsze dziecko wówczas trzeba będzie się poddać dodatkowej weryfikacji.

Premier Beata Szydło skomentowała iż jest „to dzień, w którym możemy powiedzieć, iż Polska dołącza do tych wszystkich państw, które wiedzą, że mądra polityka prorodzinna jest kwestią racji stanu każdego narodu”.

PW

Źródło: www.polskieradio.plKomentarze